Sektor produkcyjny na stabilnym poziomie

Czerwiec był kolejnym miesiącem, podczas którego chiński sektor produkcyjny odnotował wzrost, jednak mniejszy niż w poprzednich miesiącach. Powodem był niedobór chipów i elementów zasilania oraz niewielkie odrodzenie się COVID-19 w niektórych regionach.

Indeks menedżerów ds. zakupów (PMI) dla chińskiego sektora produkcyjnego wyniósł w tym miesiącu 50,9 (w maju osiągnął poziom 51).

Odczyt powyżej 50 wskazuje na ekspansję, podczas gdy odczyt poniżej odzwierciedla kurczenie się.

Subindeks produkcji wyniósł 51,9, o 0,8 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej, co wskazuje na spowolnienie wzrostu produkcji.

W swoim najnowszym raporcie Bank Światowy zauważył, że ożywienie w Chinach rozszerzyło się, co prognozuje wzrost gospodarczy Chin na poziomie 8,5 procent w 2021 roku.

Indeks cen skupu głównych surowców spadł w tym miesiącu do 61,2 o 11,6 punktów procentowych w porównaniu z majem, ponieważ Chiny podjęły szereg środków w celu zagwarantowania dostaw surowców i ustabilizowania cen.

Eksperci prognozują, że PMI dla przemysłu odbije się w lipcu.

Środowe dane pokazały również, że PMI dla sektora nieprodukcyjnego w Chinach wyniósł w czerwcu 53,5.

Sytuacje epidemiczne w niektórych częściach kraju zaważyły ​​na sektorze usług, ale odczyt powyżej strefy ekspansji nadal wskazuje na stałe ożywienie działalności biznesowej w tym sektorze.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *