Walka ze zmianami klimatycznymi otwiera nowe możliwości współpracy Chiny-UE

Park ekologiczny, w którym znajduje się baza produkcyjna Dongfeng Peugeot Citroen Automobile Company Ltd. (DPCA), to wspólny projekt Chin i wielu krajów europejskich.

Zainaugurowany w 2017 r. projekt ma na celu doskonalenie inteligentnego transportu, inteligentnej energii, produkcji wysokiej klasy sprzętu, oszczędzania energii i ochrony środowiska.

„Wprowadzając najnowszą technologię z Francji, jesteśmy teraz w stanie zmniejszyć emisje lotnych związków organicznych podczas natryskiwania i uczynić proces malowania bardziej przyjaznym dla środowiska i energooszczędnym” – powiedział przedstawiciel DPCA Xu Changyu.

Według niego, całe zarządzanie procesem w zakładzie DPCA w Chengdu zostało zaprojektowane tak, aby wspierać gospodarkę niskoemisyjną i sprzyjać ochronie środowiska, a praktyczne doświadczenia zakładu zostały wysoko ocenione i udostępnione przez francuską firmę macierzystą Groupe PSA.

Po ustaleniu ambitnych celów klimatycznych i opracowaniu szeroko zakrojonych planów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zarówno Chiny, jak i Unia Europejska (UE) są na dobrej drodze do dążenia do zrównoważonego rozwoju, a tym samym do kształtowania zielonej przyszłości, która otwiera nowe perspektywy dla współpracy dwustronnej.

Jako aktywni gracze w walce ze zmianami klimatycznymi w ramach międzynarodowych, Chiny i UE podzielają zdecydowaną determinację w dążeniu do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Chiny ogłosiły, że będą dążyć do osiągnięcia szczytowej emisji dwutlenku węgla przed 2030 r. i osiągnięcia neutralności węglowej przed 2060 r., podczas gdy UE dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. i zmniejszenia emisji netto o co najmniej 55 procent do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

UE przedstawiła ambitną politykę klimatyczną, w szczególności Europejski Zielony Ład – pakiet środków obejmujących ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i inwestowanie w najnowocześniejsze badania i innowacje po ochronę środowiska naturalnego.

„Zmiany klimatyczne oraz przejście do bardziej ekologicznego i zrównoważonego wzrostu to z pewnością kluczowe obszary, w których współpraca chińsko-europejska może zmienić przyszłość planety” – powiedział Xu Haifeng, przewodniczący zarówno Banku Chińskiego (Luksemburg) SA, jak i Chińskiej Izby Handel do UE, podczas wirtualnego szczytu współpracy gospodarczej i rozwoju Chiny-UE, który odbył się na początku lipca.

W miarę jak dwustronna współpraca w zakresie e-mobilności, nowej energii i zielonych finansów nabiera tempa, Chiny i Europa mają znaczne możliwości wzmocnienia relacji win-win w sposób pragmatyczny.

W rzeczywistości wielkość inwestycji transgranicznych między Chinami a Europą w projekty dotyczące zielonych technologii stale rośnie.

Pod koniec czerwca Envision AESC, oddział globalnej firmy zajmującej się technologiami ekologicznymi z siedzibą w Szanghaju, Envision Group, ogłosił zamiar wybudowania fabryki akumulatorów w zakładzie ElectriCity, drugiego co do wielkości producenta samochodów w Douai, w północnej Francji.

Według Envision AESC fabryka, która jest pierwszą we Francji zdigitalizowaną i niskoemisyjną fabryką akumulatorów, do 2030 r. osiągnie moc 24 GWh.

Prezydent Francji Emmanuel Macron z zadowoleniem przyjął przybycie Envision Group do Francji. „Dzięki zainwestowaniu dwóch miliardów euro (około 2,37 miliarda dolarów amerykańskich) ze strony grupy (Envision), zakład stanie się jednym z największych producentów akumulatorów w Europie” – podało biuro prezydenta dodając, że to dobra wiadomość, ponieważ do 2024 r. w regionie Hauts-de-France zostanie utworzonych 1000 nowych miejsc pracy.

Mając na celu promowanie zielonej i niskoemisyjnej współpracy energetycznej między Chinami a UE, Shanghai Electric Power Company skoncentrowała się na budowaniu projektów zielonej energii na Malcie i w Czarnogórze.

Firma jest w trakcie przekształcania Gozo na Malcie w pilotażową „wyspę zeroemisyjną”. Projekt ten zintegruje energię wiatrową, energię słoneczną, magazynowanie energii, wodór i kompleksową energię inteligentną.

Seres, jednostka zajmująca się pojazdami elektrycznymi (EV) należąca do chińskiej grupy Chongqing Sokon Industry Group (Sokon), jest jednym z chińskich producentów pojazdów elektrycznych, którzy badają rynek europejski, a także rozszerzają współpracę z europejskimi partnerami.

Pojazdy elektryczne Sokona weszły już na 12 rynków zagranicznych, w tym do Niemiec, Hiszpanii, Francji i Włoch, przyczyniając się do lokalnych wysiłków na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *