13 sierpnia w Sarajewie startuje 27. Festiwal Filmowy

Pod koniec czteroletniego oblężenia Sarajewa, w 1995 roku Obala Art Centar zainicjował Sarajewo Film Festival (SFF), którego celem jest pomoc w odbudowie społeczeństwa obywatelskiego i zachowaniu kosmopolitycznego ducha miasta.

Dziś, blisko dwie dekady później, Festiwal Filmowy w Sarajewie jest wiodącym festiwalem filmowym w regionie, docenianym zarówno przez profesjonalistów filmowych, jak i przez szerszą publiczność. Sarajevo Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Południowo-Wschodniej (Albania, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Grecja, Gruzja, Węgry, Kosowo*, Macedonia, Malta, Mołdawia, Czarnogóra, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja), rzucając międzynarodowy blask na filmy, talenty i przyszłe projekty z regionu.

Poza rynkiem europejskim organizatorzy sięgają także po produkcje chińskiego przemysłu filmowego, które na festiwalu są obecne od wielu lat.

Festiwal stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym w Europie Południowo-Wschodniej, powiedział w niedawnym wywiadzie dla agencji Xinhua Jovan Marjanovic w imieniu Mirsada Purivatry, założyciela i dyrektora SFF.

„Po zeszłorocznym lockdownie i ostatniej edycji online jest to pierwsza edycja na żywo w pandemii” – powiedział Marjanovic, dodając, że COVID-19 zdecydowanie zmniejszył zainteresowanie SFF.

W tym roku żadne chińskie filmy nie zostały zaprezentowane, ponieważ pandemia utrudniła SFF wybór filmów, powiedział Marjanovic.

„Mamy długą historię pokazywania chińskich filmów, w tym niektórych z najbardziej uznanych autorów, takich jak Jia Zhangke, który był gościem w naszej sekcji „Tribute to” w 2009 roku. Jego filmy były wyświetlane w naszym największym kinie plenerowym Metalac,” powiedział organizator.

Ponadto Marjanovic powiedział, że SFF jest bardzo zainteresowany dalszym rozwojem współpracy z chińskim przemysłem filmowym i chińskimi autorami.

„Około dwadzieścia lat temu stworzyliśmy platformę CineLink Industry Days, której celem jest pomoc wszystkim profesjonalistom filmowym w znalezieniu partnerów do produkcji i dystrybucji ich filmów” — powiedział Marjanovic.

Platforma pomogła zaprezentować filmy regionalne chińskiej publiczności i wypromować więcej chińskich filmów na świecie – dodał.

„W związku z rozwojem chińskiego rynku filmów artystycznych, wierzę, że po obu stronach wzrośnie zainteresowanie wzmocnieniem współpracy między chińskim przemysłem filmowym a przemysłem filmowym w tym regionie” – powiedział Marjanovic.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *