Chińska firma technologiczna ByteDance największym na świecie „jednorożcem”

Jednorożec (Unicorn) w biznesie, to określenie prywatnej, innowacyjnej firmy technologicznej typu start-up, której wartość wynosi ponad 1 miliard dolarów.

Według danych zawartych w Global Unicorn Index 2021, opublikowanym w poniedziałek przez Instytut Badawczy Hurun i władze w Guangzhou w prowincji Guangdong w południowych Chinach, chińska firma technologiczna ByteDance stała się największym „jednorożcem” na świecie.

Global Unicorn Index 2021 wymienia globalne firmy założone po 2000 r. o wartości ponad 1 miliarda dolarów amerykańskich, notowane na dzień 30 listopada 2021 r. W tym roku na liście znalazło się łącznie 1058 „jednorożców”, o 472 więcej niż w roku ubiegłym.

Według Indeksu wycena ByteDance, spółki macierzystej TikTok, wzrosła o 1,7 biliona juanów do 2,3 biliona juanów (około 1,48 biliona złotych). TikTok został pobrany 3 miliardy razy na całym świecie, a ByteDance stał się poważnym konkurentem Facebooka.

Drugie miejsce, z wyceną 1 biliona juanów, zajęła firma Ant Group, wiodący dostawca technologii usług finansowych w Chinach. Cainiao Network, logistyczne ramię chińskiej grupy Alibaba, zajęło dziewiąte miejsce, z wyceną 220 miliardów juanów.

Na liście znajdują się również inne chińskie firmy, takie jak: Yuanqisenlin zajmujące się innowacyjnymi napojami, Sunshine Insurance Group i Didi Freight, których wycena wynosi odpowiednio 95 miliardów juanów, 70 miliardów juanów i 65 miliardów juanów.

Według Ruperta Hoogewerfa, założyciela Hurun Research Institute, jedna trzecia chińskich „jednorożców” na liście zajmuje się handlem elektronicznym, opieką zdrowotną i sztuczną inteligencją. Indeks pokazuje również, że spośród światowych „jednorożców” 50 było inkubowanych przez ich firmy macierzyste, a 49 z nich pochodziło z Chin.

Termin „jednorożec” powstał w 2013 roku, kiedy Aileen Lee, inwestor kapitału podwyższonego ryzyka, wybrał to mityczne zwierzę jako synonim wyjątkowo rzadkiego zjawiska. W tamtych czasach osiągnięcie przez firmę wartości ponad 1 miliarda dolarów wydawało się wysoko nieprawdopodobne.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *