Cukrowe pomarańcze z Hrabstwa Xiangzhou w Guangxi

W piątek w Xiangzhou, hrabstwie w regionie autonomicznym Guangxi Zhuang w południowych Chinach, odbył się szósty festiwal Sugar Orange Festival. Transmitowane na żywo wydarzenie dostępne było dla gości w formie on i offline.

Lokalne władze rolnicze Xiangzhou utrzymują, że w tym roku, promując sprzedaż pomarańczy cukrowych za pośrednictwem platformy cyfrowej na miejscu i transmitując na żywo, hrabstwo nawiązało współpracę również z kupcami z różnych prowincji i regionów w całych Chinach.

W celu promowania sprzedaży owoców samorząd Xiangzhou podjął też współpracę z wiodącą chińską platformą handlu elektronicznego Pinduoduo.

W ostatnich latach hrabstwo Xiangzhou rozwinęło charakterystyczny przemysł rolniczy, oparty na pomarańczy cukrowej. Jako jeden z trzech głównych obszarów produkcji pomarańczy cukrowych w Guangxi, Xiangzhou ma całkowitą powierzchnię uprawy tego owocu 320 000 mu, co daje 600 000 ton produkcji.

Weitao, szef hrabstwa Xiangzhou powiedział, że Xiangzhou będzie promować transformację i modernizację przemysłu pomarańczy cukrowych oraz wprowadzić lokalne rolnictwo w nową erę zróżnicowanego rozwoju produkcji, dostaw i sprzedaży.

Słodki przysmak na zdrowie

Owoce pomarańczy cukrowej mają umiarkowane i jednolite rozmiary, skórka jest gładka, cienka i łatwa do obierania, a miąższ delikatny i soczysty o pysznym i słodkim smaku. Ponadto pomarańcza cukrowa zawiera wiele witamin i białek, a także wapń, fosfor, magnez, sód i inne pierwiastki potrzebne organizmowi ludzkiemu, które są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *