Chiny oferują pomoc ofiarom tajfunu na Filipinach

W środę Chiny zaoferowały 1 milion dolarów i kolejne 4725 ton ryżu, aby pomóc ofiarom tajfunu Rai na Filipinach.

Ambasador Chin na Filipinach Huang Xilian poinformował o pomocy podczas ceremonii przekazania ryżu, ostatniej partii z 10.000 ton, którą Chiny przekazały Filipinom.

Huang powiedział, że pomoc pieniężna w nagłych wypadkach ma wesprzeć wysiłki rządu i ludności na Filipinach w zakresie pomocy i odbudowy po katastrofie wywołanej przez niszczycielski tajfun.

We wtorek chińska ambasada w Manili odebrała 20 000 paczek żywnościowych zawierających ryż, konserwy i makaron. Huang powiedział, że pomoc dotarła do obszarów dotkniętych tajfunem, takich jak Cebu, Leyte, Negros Occidental, Negros Oriental, Bohol, Cagayan de Oro City, Surigao City.

Ambasador zadeklarował, że Chiny będą nadal wspierać wysiłki na rzecz pomocy i odbudowy Filipin „najlepiej, jak potrafią”.

„Chiny i Filipiny są bliskimi i przyjaznymi sąsiadami, którzy zawsze pomagają i wspierają się nawzajem w trudnych chwilach” – powiedział ambasador.

Aby przyspieszyć działania humanitarne dla ofiar tajfunu Rai, filipiński prezydent Rodrigo Duterte ogłosił we wtorek wieczorem stan klęski żywiołowej w kilku regionach.

Filipiński dyrektor ds. opieki społecznej Emmanuel Privado podziękował chińskiemu rządowi za hojność.

„Wyrażamy naszą szczerą wdzięczność Chińczykom za te darowizny. To bardzo potrzebna i okazana na czas pomoc. Ofiary tajfunu odniosą z tego korzyści” – powiedział.

Tajfun Rai, który uderzył w Filipiny w zeszłym tygodniu, dotknął ponad 1,3 miliona ludzi i prawdopodobnie zabił co najmniej 375 osób w środkowej i południowej części Filipin oraz w części głównej wyspy Luzon.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *