Umowa o wolnym handlu między Ekwadorem a Chinami

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso wypowiedział się z uznaniem o rozpoczęciu negocjacji umowy o wolnym handlu (FTA) między Ekwadorem a Chinami mówiąc, że zwiększenie eksportu do Chin stworzy możliwości wzrostu dla jego kraju.

Chiński minister handlu Wang Wentao i ekwadorski minister produkcji, handlu zagranicznego, inwestycji i rybołówstwa Julio Prado podpisali niedawno protokół ustaleń, rozpoczynając dwustronne negocjacje w sprawie umów o wolnym handlu.

W ostatnich latach współpraca gospodarcza i handlowa między Chinami a Ekwadorem przyniosła niezwykłe rezultaty, przy znacznym wzroście handlu dwustronnego.

Lasso, który zakończył swoją oficjalną wizytę w Chinach w zeszłym tygodniu, wygłosił uwagi na konferencji prasowej, gdzie przedstawił korzyści płynące z negocjacji dla Ekwadoru.

Prezydent podkreślił potrzebę poprawy i dywersyfikacji eksportu poza topowe produkty, takie jak pitahaya, zauważając: „Sprzedaż większej ilości krewetek i bananów do Chin oznacza większe zatrudnienie w Ekwadorze. Rynki te zostaną wzmocnione”.

„Wierzę, że mały kraj, taki jak Ekwador z 17,7 milionami mieszkańców, ma wiele możliwości na tym dużym rynku liczącym 1,4 miliarda mieszkańców. To bardzo pozytywne dla Ekwadoru” – powiedział Lasso.

Ponieważ tylko trzech na dziesięciu Ekwadorczyków ma formalną pracę, jednym z wyzwań stojących przed rządem ekwadorskim jest przygotowanie zatrudnienia, co sprawi, że pilnym stanie się zwiększenie eksportu i przyciągnięcie inwestycji.

Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Ekwadoru. W 2021 r. handel dwustronny wyniósł 10,95 mld USD, co oznacza wzrost o 44,5% rok do roku.


Give a Like for My Favorite China's Brands

BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.