Chiny – Francja. Stosunki międzynarodowe

Wang Yi, dyrektor Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), rozmawiał wczoraj przez telefon z Emmanuelem Bonne, doradcą dyplomatycznym prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Wang powiedział, że w świecie pełnym zawirowań zdrowy i stabilny rozwój stosunków chińsko-francuskich ma szczególne znaczenie.

Dodał, że jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i niezależne duże państwa Chiny i Francja powinny wzmocnić komunikację strategiczną i odgrywać ważną rolę w radzeniu sobie z globalnymi zmianami.

Zadeklarował, że Chiny są chętne do utrzymania bliskiej wymiany na wysokim szczeblu z Francją, pogłębienia wzajemnego zaufania i otwarcia nowych perspektyw dla kompleksowego partnerstwa.

Ponieważ w tym roku przypada 20. rocznica wszechstronnego partnerstwa strategicznego Chiny-UE, Chiny są chętne do współpracy z Francją i innymi państwami członkowskimi UE w celu podtrzymania wzajemnego szacunku, dialogu oraz wzajemnych korzyści, tak aby nadać nowy impuls temu partnerstwu.

Ze swojej strony Bonne powiedział, że Francja, która przywiązuje dużą wagę do więzi z Chinami, jest gotowa współpracować z Państwem Środka w celu wzmocnienia wymiany na wysokim szczeblu, pogłębienia współpracy w zakresie innowacji i technologii oraz wspólnego nakreślenia planu przyszłego rozwoju.

Bonne powiedział, że jego kraj, który sprzeciwia się zimnowojennej mentalności i polityce Bloku, jest chętny do odegrania aktywnej roli w rozszerzaniu dialogu UE-Chiny, podtrzymywaniu multilateralizmu, promowaniu globalnego ożywienia gospodarczego i współpracy w walce ze zmianami klimatycznymi.

Francja rozumie i wspiera chińskie środki przeciwko COVID i wierzy, że Chiny pokonają ostatnią rundę epidemii.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *