Inwestorzy międzynarodowi optymistycznie patrzą na perspektywy chińskiego rynku kapitałowego

Obserwując optymalizację reakcji Chin na COVID-19 i korzystniejszą politykę gospodarczą, coraz więcej międzynarodowych firm inwestycyjnych lub strategów z optymizmem spogląda na perspektywy chińskiego rynku kapitałowego.

Prawdą jest, że wielu międzynarodowych inwestorów gromadzi chińskie aktywa w ramach polowania na okazje, powiedział we wtorek Kevin Chen, główny ekonomista nowojorskiej firmy zarządzającej aktywami, Horizon Financial Group.

Rynek nie docenia dalekosiężnych konsekwencji dostosowania chińskiej polityki i możliwości, że pomimo utrzymujących się trudności strukturalnych może nastąpić silne cykliczne ożywienie, czytamy w niedawnej notatce badawczej Morgan Stanley.

Zdaniem Kingera Lau, głównego stratega kapitałowego w Goldman Sachs, Chiny mają dobrą pozycję pod względem cykli wzrostu, polityki i inflacji w kontekście globalnym w 2023 roku.

Yuki Izumikawa, urzędnik Japońskiego Stowarzyszenia Promocji Handlu Międzynarodowego powiedział, że Chiny dostosowały swoją politykę zapobiegania i kontroli COVID, a wiele delegacji biznesowych chińskich samorządów zaczęło przyciągać inwestycje za granicą, wybierając Japonię jako jedno z miejsc docelowych.

Tymczasem japońskie firmy mają pełne zaufanie do inwestowania w Chinach i z zadowoleniem przyjmują dostosowanie przez Chiny środków zapobiegania i kontroli epidemii, powiedział.

Również Kiyoyuki Seguchi, dyrektor ds. badań w japońskim Canon Institute for Global Studies, jest optymistycznie nastawiony do ożywienia popytu krajowego w Chinach, który koncentruje się na konsumpcji. Stwierdził on, że zwiększone inwestycje w Chinach nie tylko sprzyjają chińskiemu wzrostowi gospodarczemu, ale także przyczynią się do ożywienia gospodarczego na świecie. Optymizm inwestorów na chińskim rynku kapitałowym zwiększył też wartość chińskiej waluty RMB (juan), która od końca listopada 2022 roku umocniła się w stosunku do dolara amerykańskiego o ponad 6 proc.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *