Żeby Królik nam sprzyjał

Chiński Nowy Rok, tym razem pod rządami Królika, zbliża się wielkimi krokami.

Już w najbliższą niedzielę będziemy celebrować to jedno z ważniejszych świąt chińskiego kalendarza. Nowy Rok, zwany też Świętem Wiosny, to czas radości i zabawy. Jednak, aby kolejne 12 miesięcy przeżyć w szczęściu, zdrowiu i dobrobycie, podczas celebracji należy bezwzględnie przestrzegać kilku ważnych zasad. 

Czego nie należy robić w Nowy Rok?

Oto dekalog najważniejszych zakazów podczas Chińskiego Nowego Roku, których respektowanie przyniesie szczęście i wszelką pomyślność.

1. Nie wypowiadaj negatywnych słów i odrzuć złe myśli.

Wszystkie słowa o negatywnych konotacjach są zabronione! Przyczyna tego jest oczywista. Nowy Rok to czas magiczny, w którym nasze myśli i słowa mają moc sprawczą i mogą sprowadzić na nas zarówno pomyślność jaki pecha. 

2. Uważaj na szkło

Stłuczenie szkła czy ceramiki zerwie połączenie z dobrobytem i fortuną. Jeśli jednak talerz lub miska upadnie, należy natychmiast owinąć wszystkie kawałki czerwonym papierem, mrucząc pomyślne zdania i życzenia. Po Nowym Roku trzeba wrzuci zawinięte odłamki do jeziora lub rzeki.

3. Nie czyścić i nie zamiataj

Przed Świętem Wiosny jest dzień sprzątania. Porządkuje się szafy, myje okna, wyciera kurze, trzepie dywany – wszystko po to by „wytrzepać” pecha i zrobić miejsce na nową pomyślność. Ale podczas właściwej celebracji sprzątanie jest zabronione. Chińczycy wierzą, że sprzątanie lub wyrzucanie śmieci może zmieść szczęście.

Jeśli musisz koniecznie sprzątnąć np. rozsypane śmieci, pamiętaj, aby rozpocząć od zewnętrznej krawędzi pomieszczenia i przesuwać się do wewnątrz. Zapakuj wszelkie śmieci i wyrzuć je po dopiero p5 dniach. Również kąpiel w wannie czy pod prysznicem w Chiński Nowy Rok jest zakazana. Nie chcemy przecież zmyć z siebie pomyślności, prawda?

4. Nie używaj nożyczek, noży ani innych ostrych przedmiotów.

Za tą regułą przemawiają dwa powody. Po pierwsze, nieużywanie nożyczek i igieł w dawnych czasach zapewniało kobietom zasłużony odpoczynek.

Po drugie, ostre przedmioty przecinają strumień bogactwa i sukcesu. To, dlatego 99% salonów fryzjerskich jest zamkniętych w czasie przerwy świątecznej. Obcinanie włosów jest zabronione przez kolejny tydzień, do czasu, gdy skończą się wszystkie uroczystości.

5. Nie odwiedzaj rodziny żony

W Chinach tradycją jest, że kilka pokoleń żyje razem, pod jednym dachem. Po ślubie panna młoda wprowadza się do domu pana młodego i powinna świętować Chiński Nowy Rok ze swoimi teściami.

Wizyta w domu rodziców w Nowy Rok oznacza problemy w małżeństwie, a także może przynieść pecha całej rodzinie. Para powinna odwiedzić rodzinę żony drugiego dnia, przywożąc ze sobą dzieci i skromny upominek.

6. Nie żądaj spłaty zadłużenia

Ten zwyczaj jest wyrazem zrozumienia. Daje każdemu szansę na świętowanie bez zmartwień. Jeśli zapukasz do czyichś drzwi, żądając spłaty, sprowadzisz pecha na obie strony. Jednak jest to uczciwa gra po 5 dniu. Pożyczanie pieniędzy jest również tematem tabu. Może się okazać, że będziesz musiał pożyczać przez cały rok.

7. Unikaj kłótni i łez

O ile w Nowy Rok nie ma szczególnych okoliczności, staraj się nie płakać. Jeśli dziecko płacze, nie karć go. Wszystkie problemy należy rozwiązywać pokojowo. W przeszłości, gdy w rodzinie pojawił się konflikt, sąsiedzi przychodzili, by odegrać rolę rozjemcy. Wszystko po to, aby zapewnić spokój w nadchodzących miesiącach

8. Unikaj przyjmowania leków

Staraj się nie brać lekarstw, aby uniknąć choroby przez cały rok. Oczywiście, nie w przypadku, jeśli jesteś przewlekle chory lub nabawisz się nagłej poważnej choroby. Po prostu, o ile to możliwe, nie sięgaj pochopnie po lekarstwa, sylwestrowy ból głowy lecząc ziołami czy spacerem na świeżym powietrzu.

9. Nie składaj noworocznych życzeń komuś, kto jeszcze leży w łóżku

Pozwól odbiorcy najpierw wstać z łóżka. W przeciwnym razie będzie przykuty do łóżka przez cały rok. Tego dnia nie powinno się też nikogo budzić. Nie będziesz dzięki temu poganiany i rządzony przez cały rok. Skorzystaj z tego i śpij jak najdłużej!

10. A co z prezentami?

Święto Wiosny to także czas wręczania sobie prezentów. Bardzo miły i lubiany zwyczaj, ale należy uważać na niektóre przedmioty, które mogą wywoływać niepożądane skutki.

Zalicza się do nich między innymi zegary, które w tym dniu symbolizują koniec wszystkiego – związku, pomyślności, a nawet życia. Podobną symbolikę ma krojenie gruszek czy jabłek.

Zaopatrzony w zestaw takich zasad śmiało możesz wchodzić w Nowy Rok, a jego patron Królik będzie Ci sprzyjał!

KK


BRInfo

Komentarze do “Żeby Królik nam sprzyjał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *