Tradycyjna medycyna chińska przyciąga uwagę lekarzy z Kambodży

Drugi Szpital Stowarzyszony Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Anhui zorganizował seminarium, które ma na celu kształcenie lekarzy w zakresie akupunktury i masażu leczniczego Tuina w krajach rozwijających się. Seminarium odbywa się zarówno online, jak i stacjonarnie, w Preah Kossamak, Klinice Medycyny Chińskiej, w Szpitalu Przyjaźni Kambodży i Chin.

Uruchomiona w marcu 2022 r. klinika przyjęła już ponad 6000 pacjentów. „TCM skutecznie leczy wiele powszechnych chorób i chcemy się z nimi tym podzielić” – powiedział członek zespołu TCM ds. walki z pandemią COVID-19.

Koeurng Raksmiy, kambodżański lekarz z Kliniki Medycyny Chińskiej Szpitala Przyjaźni, powiedział, że TCM może leczyć wiele chorób, takich jak osteoporoza, bezsenność, bezpłodność, ból, przewlekły kaszel, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc i śródmiąższowa choroba płuc i być znakomitą alternatywą dla medycyny konwencjonalnej.

„TCM, która obejmuje terapie, takie jak masaż gua sha, akupunktura i bańki, jest bardzo przydatna w leczeniu chorób” – powiedział. „Spodziewamy się, że dzięki temu seminarium uzyskamy wgląd w metody leczenia TCM, w szczególności w techniki akupunktury”.

Seminarium koncentruje się na podstawowych teoriach i metodach operacyjnych akupunktury, moksowaniu i masażu Tuina, a także technik pielęgniarskich TCM.

Podczas trzytygodniowego szkolenia wykłady wygłosi kilkunastu ekspertów TCM, którzy mają doświadczenie zarówno w praktyce klinicznej, jak i w nauczaniu.

TCM – mądrość Pięciu Przemian

Po 2500 latach ewolucji Tradycyjna Medycyna Chińska stała się bardzo bogatym i wyrafinowanym systemem racjonalnej medycyny, z wielką różnorodnością teorii i zastosowań. Ale w swej istocie zawsze stara się zrozumieć i ułatwić harmonię w życiu ludzkim.

Każda istota jest częścią natury i podlega jej prawom, a nasz organizm jest tego odbiciem.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej znajdujemy 5 Przemian: Drzewo, Ogień, Ziemię, Metal, Wodę. To one kształtują człowieka, a każda z nich ma swoje odzwierciedlenie w ludzkim ciele. Od ich harmonii zależy nasze zdrowie, rozwój osobisty, szczęście, sukces, relacje, związek, a także osobowość.

Spośród technik wykorzystywanych przez TCM, bardzo interesującą jest masaż Tuina. Masaż Tuina to technika równoważenia energetycznych przepływów w ciele oraz uruchamiania procesów oczyszczania. Wykazuje szybkie rezultaty w ostrych stanach, takich jak. gorączka, katar, kaszel. Jego zadaniem jest nie tylko usunięcie objawów, ale głównie wyeliminowanie przyczyny ich występowania.

Innym zagadnieniem włączonym do programu Seminarium jest moksowanie. Jest to terapia polegająca na spalaniu suszonej bylicy, nazywanej moksą, w okolicy określonych punktów ciała. Odgrywa ważną rolę w tradycyjnych systemach medycznych Chin, Japonii, Korei, Wietnamu i Mongolii.

W przeciwieństwie do akupunktury, która działa na istniejącą energię ciała i ją redystrybuuje, moksowanie może dostarczać energię do ciała poprzez ciepło. Dlatego metoda działa przy chorobach spowodowanych brakiem energii, przy chorobach przeziębieniowych oraz w przypadku osób przewlekle chorujących, słabych i starszych.

Od tysięcy lat mądrość TCM opiera się na Qi, energii lub sile życiowej w nas i wokół nas. Współczesna fizyka potwierdza to długo utrzymywane przekonanie.

”Wszystko jest energią. Energia i materia są wymienne. Twój ból głowy, to twoje ciało, które mówi: „zwróć uwagę na to, co dzieje się z twoją Qi”


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *