Chiny i Uzbekistan wdrażają umowę celną AEO

W poniedziałek weszła w życie umowa o statusie wzajemnie upoważnionego podmiotu gospodarczego (AEO) między Chinami a Uzbekistanem, oferująca łatwiejszą odprawę celną eksporterom z obu krajów.

Po wdrożeniu umowy Chiny stały się pierwszym partnerem Uzbekistanu w zakresie wzajemnego uznawania AEO.

Na mocy umowy firmy, które uzyskają status AEO w obu krajach, będą mogły skorzystać z uproszczonych procedur celnych, takich jak skrócona kontrola i odprawa priorytetowa, co znacznie skróci czas odprawy celnej oraz obniży koszty magazynowania i logistyki.

W ostatnich latach Chiny i Uzbekistan aktywnie współpracują na wielu polach. Według statystyk wolumen handlu między krajami wyniósł w 2022 roku do 65,13 miliardów juanów, co oznacza wzrost o 25,2 procent rok do roku.

System AEO, zainicjowany przez Światową Organizację Celną, ma na celu ułatwienie odpraw celnych przedsiębiorstwom wyróżniającym się pod względem zgodności z prawem, wiarygodności kredytowej i bezpieczeństwa. Do tej pory Chiny podpisały umowy AEO z 52 krajami, w tym z Singapurem, Republiką Korei i państwami członkowskimi Unii Europejskiej.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *