10. rocznica chińsko-pakistańskiego korytarza gospodarczego

Z okazji 10. rocznicy powołania chińsko-pakistańskiego korytarza gospodarczego (CPEC), odbyła się konferencja tematyczna „Dekada CPEC i BRI: od wizji do rzeczywistości”.

Bieżące i przyszłe projekty rozwojowe w ramach chińsko-pakistańskiego korytarza gospodarczego (CPEC) mają ogromny potencjał do przekształcenia infrastruktury i gospodarki Pakistanu, powiedział minister planowania, rozwoju i inicjatyw specjalnych Pakistanu, Ahsan Iqbal, podczas wystąpienia inauguracyjnego.

Minister zauważył, że CPEC, flagowy projekt Inicjatywy Pasa i Szlaku, dotyczy nie tylko fizycznej łączności, ale ma również na celu poprawę życia ludzi i przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego w całym kraju.

Podkreślając kluczowe projekty infrastruktury energetycznej w ramach CPEC, w tym elektrownie i linie przesyłowe, minister powiedział, że projekty te odegrały kluczową rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych Pakistanu i promowaniu wzrostu przemysłowego.

Podkreślił również znaczenie projektów transportowych i komunikacyjnych CPEC, takich jak rozwój sieci drogowych i modernizacja portów, dla wzmocnienia regionalnego handlu i integracji gospodarczej.

Wspominając o porcie Gwadar, strategicznym projekcie CPEC, minister podkreślił, że port ma stać się kluczową bramą morską łączącą Pakistan z resztą świata.

„Spodziewamy się, że rozwój portu Gwadar i związanej z nim strefy wolnocłowej przyciągnie inwestycje zagraniczne, pobudzi działalność gospodarczą i stworzy miejsca pracy w regionie” – dodał.

Iqbal zachęcał również lokalnych i zagranicznych inwestorów do aktywnego udziału w tych przedsięwzięciach rozwojowych, podkreślając zaangażowanie rządu w tworzenie sprzyjającego i przyjaznego inwestorom środowiska. „Interesy wszystkich interesariuszy będą chronione, a przejrzystość pozostanie kamieniem węgielnym całego procesu rozwojowego” – dodał minister.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *