Sektor sportów zimowych sposobem na upały

Po zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie popularność sportów zimowych wśród Chińczyków znacząco wzrosła. Obecnie, dzięki całorocznym obiektom sportowym, oferującym zimowe atrakcje, fani białego szaleństwa mogą uprawiać sporty zimowe przez cały rok.

Ponieważ tegoroczne lato w Chinach należy do wyjątkowo upalnych, mieszkańcy Państwa Środka tym chętniej oddają się uciechom na ośnieżonych krytych stokach.

Od początku wakacji Zhang Wei, mieszkający w Szanghaju, kilka razy zabierał swojego sześcioletniego syna na lodowisko w Shaoxing, w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach. Podczas jednodniowej wycieczki zwykle korzystają z szybkich pociągów.

„W ostatnich latach coraz więcej ludzi wybiera lodowiska w letnie weekendy”, powiedział Zhang dodając, że często organizuje rodzinne wyjazdy na narty w bardziej odległe miejsca, takie jak góra Changbai w prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach.

Zgodnie z raportem, opublikowanym przez Chińską Akademię Turystyki, w sezonie zimowym 2024-2025 chińskie obiekty sportów zimowych odwiedzi ponad 520 milionów osób, generując przychody przekraczające 720 miliardów juanów (około 101,03 miliardów dolarów amerykańskich).

Ciągły rozwój sportów zimowych w Chinach wynika nie tylko z pasji ludzi, ale także z konsekwentnego ulepszania obiektów, powiedział Zou Xinxian, dyrektor centrum badań kulturowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekińskiego Uniwersytetu Sportu.

W 2016 roku, w ramach działań na rzecz popularyzacji sportu i promowania rozwoju branży, chiński rząd wydał wytyczne dotyczące przyspieszenia budowy zimowych obiektów sportowych.

W latach 2016-2022 Chiny zainwestowały około 2,88 bilionów juanów (ponad 400 miliardów dolarów amerykańskich) w projekty infrastrukturalne dla turystyki zimowej. Na koniec 2022 r. w tym sektorze zarejestrowanych było prawie 9 000 przedsiębiorstw.

W samym tylko 2022 roku oddano do użytku 1460 nowych obiektów, co oznacza wzrost o 20,1 procent rok do roku.

Chiny osiągnęły już swój cel, jakim jest zaangażowanie 300 milionów ludzi w sporty zimowe, ale obiekty sportów zimowych wciąż rosną w całym kraju.

W pierwszej połowie 2024 roku w Szanghaju rozpocznie działalność kryty ośrodek narciarski, o powierzchni ponad 90 000 metrów kwadratowych.

Z kolei w listopadzie 2025 roku, w południowochińskiej metropolii Shenzhen zostanie oddany do użytku projekt turystyczny o tematyce „świata lodu i śniegu” z inwestycją ponad 29,6 miliarda juanów.

W prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach, w 2021 r. utworzono strefę pilotażową, zajmującą się rozwojem sektora sportów zimowych oraz promującą jego integrację z innymi lokalnymi zasobami turystycznymi.

Obradująca w Bangkoku 8 lipca, na 42. Zgromadzeniu Ogólnym, Azjatycka Rada Olimpijska przyznała chińskiemu Harbinowi prawa organizacji IX Zimowych Igrzysk Azjatyckich (ZIA), zaplanowanych na 2025 rok. Na tę okoliczność modernizację przejdą skocznie narciarskie w Yabuli, które ostatnie międzynarodowej zawody gościły w 2009 roku.

Analitycy uważają, że to jeszcze bardziej rozpali entuzjazm Chińczyków do sportów zimowych.

ZIA to impreza, która odbywa się nieregularnie od 1986 roku. Do tej pory miało miejsce osiem edycji, w Chinach, Japonii, Kazachstanie i Korei Południowej.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *