20-lecie Chińskiego Centrum Kultury na Malcie

Chińskie Centrum Kultury na Malcie (CCC) obchodziło w weekend swoje 20-lecie. Z tej okazji, wspólnie z Miejską Administracją Kultury i Turystyki Xi’an, Centrum zorganizowało serię wydarzeń.

Jubileuszowym prezentem od Xi’an, stolicy chińskiej prowincji Shaanxi, była replika wojowników z terakoty przekazana w sobotę Chińskiemu Ogrodowi Spokoju.

Po ceremonii wręczenia prezentów odbył się plenerowy koncert tradycyjnej chińskiej muzyki i tańca w wykonaniu artystów z Xi’an.

Podczas otwarcia koncertu ambasador Chin na Malcie, Yu Dunhai powiedział, że od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych ponad 50 lat temu, Chiny i Maltę połączyła głęboka przyjaźń. Chińskie Centrum Kultury na Malcie brało udział w wymianach kulturalnych i szkoleniach, podkreślił Yu. Stworzyło również projekty kulturalne, w tym obchody chińskiego Nowego Roku, chiński festiwal latawców i konkurs plastyczny dla dzieci „Imagine China”.

„Stało się to ważnym oknem dla Maltańczyków do zrozumienia Chin i Centrum nadal będzie odgrywać ważną rolę we wzmacnianiu przyjaźni i wymiany międzyludzkiej między Chinami a Maltą” – powiedział.

Kultura odegrała ważną rolę w rozwoju dwustronnej przyjaźni między mieszkańcami Malty i Chin, powiedziała Marie-Louise Coleiro Preca, przewodnicząca Maltańskiej Fundacji na rzecz Dobra Społeczeństwa.

„Kładziemy kolejny znaczący kamień milowy, upamiętniając 20. rocznicę powstania Chińskiego Centrum Kultury na Malcie” – powiedziała. „To nie tylko kamień milowy dla Malty, ale także przełomowy moment na poziomie europejskim, ponieważ to Chińskie Centrum Kultury było pierwszym tego rodzaju w Europie”.

Charmaine St John, burmistrz Santa Lucija powiedziała, że przyjaźń między Chinami a Maltą zawsze opierała się na równości i wzajemnych korzyściach i ma nadzieję, że w przyszłości w Ogrodzie Spokoju zobaczymy więcej kulturowych interakcji między tymi dwoma krajami.

W niedzielę wieczorem w stolicy Malty, Valletcie, odbył się festiwal lampionów. Podczas festiwalu goście degustowali chińską herbatę, słuchali tradycyjnej chińskiej muzyki w wykonaniu artystów z Xi’an oraz przymierzali stroje z dynastii Tang (618-907).

Chińskie Centrum Kultury na Malcie powstało na podstawie porozumienia zawartego między rządami Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Malty, które zostało podpisane w 2001 roku. CCC zostało zainaugurowane przez JE prof. De Marco, Prezydenta Malty, wraz z Mme. Meng Xiaosi, wiceminister kultury Chin i Hon. Pan Jesmond Mugliett, Minister ds. Młodzieży i Sztuki Malty, 19 września 2003 r.

CCC jest organizacją non-profit zajmującą się kulturą, której celem jest promowanie zrozumienia i docenienia chińskiej kultury i sztuki poprzez działania kulturalne, edukacyjne i międzyludzkie.

Poprzez swoje programy wzmacnia serdeczne i oparte na współpracy stosunki między narodami. Aby spełnić te aspiracje, Centrum pragnie oferować wysokiej jakości usługi maltańskiemu społeczeństwu, a także budować bliskie partnerstwa z sektorem publicznym i prywatnym.

CCC mieści się w stuletnim budynku przy ulicy Melita 173 w Valletcie. W budynku przeprowadzono szeroko zakrojone prace renowacyjne i konserwacyjne, aby zachować jego kulturowość, a jednocześnie dostosować go do wymagań Centrum. W Centrum znajduje się biblioteka, galeria sztuki, laboratorium językowe, studio tańca, multimedialna sala konferencyjna i kilka zdigitalizowanych sal wielofunkcyjnych. Wyposażone w najnowocześniejsze zaplecze i wszechstronny kalendarz kulturalny, Centrum stara się spełniać swoją rolę jako centrum działań kulturalnych, rekreacyjnych, edukacyjnych i innych.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *