Kołnierze nierdzewne z Dingxiang wizytówką prowincji Shanxi

W nomenklaturze przemysłowej kołnierzem określa się występ otaczający obwód np. rurociągu lub innych części instalacji, np. przemysłowej aparatury chemicznej, instalacji wodociągowych, gazowych, kanalizacyjnych, który umożliwia połączenie dwóch elementów (kołnierz złączny) lub oparcie jednego na drugim (kołnierz oporowy).

Miasto Dingxiang, położone w chińskiej prowincji Shanxi, słynie z produkcji takich kołnierzy, a także odkuwek stalowych, które powstają głównie na potrzeby przemysłu wydobywczego, kolejowego i rolnictwa.

W celu zweryfikowania i potwierdzenia najwyższej jakości produkcji tych elementów powstał Indeks cen kołnierzy Xinhua Dingxiang.

Składający się z trzech parametrów cząstkowych indeks prezentuje odkuwki do kołnierzy dla elektrowni wiatrowych, odkuwki do maszyn inżynieryjnych i do kołnierzy petrochemicznych. Ponieważ energetyka wiatrowa zyskała w ostatnich latach na znaczeniu, zainteresowanie kołnierzami do turbin wiatrowych również wzrosło, a na ceny duży wpływ miały czynniki sezonowe i polityczne.

W 2021 r., w związku z wygasaniem dopłat polisowych, producenci pośpiesznie instalowali turbiny wiatrowe, co spowodowało, że ceny kołnierzy do turbin osiągnęły rekordowy poziom. Analitycy przewidują, że tego lata sektor odnotuje kolejny szczyt dostaw, a tegoroczna wielkość produkcji w tym segmencie będzie najwyższa od ostatnich trzech lat.

Z perspektywy makrorynkowej możliwości sektora kołnierzy metalowych pozostają stabilne i obiecujące, wspierane przez ciągły rozwój infrastruktury. W latach 2013-2022 średnioroczne tempo wzrostu mocy zainstalowanej dla turbin wiatrowych wyniosło 19 proc., natomiast w latach 2012-2021 średnioroczne tempo wzrostu przebiegu petrochemicznych rurociągów przesyłowych utrzymywało się powyżej 4 proc.

Dingxiang, jedno z pierwszych dziesięciu kluczowych miast przemysłowych w prowincji Shanxi, szczyci się długą historią kucia. Kucie kołnierzy metalowych stało się jego tradycyjnym i wiodącym źródłem utrzymania.

W 2022 roku łączna produkcja kołnierzy Dingxiang osiągnęła około 1,2 miliona ton, przy rocznej zdolności produkcyjnej 1,4 miliona ton, osiągając łączną wartość produkcji 14,2 miliarda juanów (około 1.92 miliarda dolarów amerykańskich). Oprócz kołnierzy do elektrowni wiatrowych, 65 procent produkcji krajowej stanowiły kołnierze do maszyn inżynieryjnych.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *