Rekordowy wynik targów China-Africa Economic and Trade

W niedzielę w Changsha, stolicy prowincji Hunan w środkowych Chinach, zakończyła się trzecia edycja China-Africa Economic and Trade Expo. Efektem wydarzenia było podpisanie 120 projektów o łącznej wartości 10,3 miliarda dolarów.

Hunan jest jedną z prowincji kraju najbardziej aktywnych pod względem powiązań gospodarczych i handlowych z Afryką.

Tegoroczna edycja była rekordowa zarówno pod. względem wartości kontraktów, jak również liczby odwiedzających: 1 700 gości z zagranicy i 10 000 z kraju, powiedział Zhou Yixiang, zastępca sekretarza generalnego rządu prowincji Hunan.

Liczba wystawców i liczba afrykańskich eksponatów osiągnęły historyczne maksima, przy czym liczby te wzrosły odpowiednio o 70 procent i 166 procent, w porównaniu z poprzednią wystawą, poinformował Shen Yumou, szef działu handlu w Hunan.

Shen powiedział, że w targach uczestniczyły wszystkie 53 kraje afrykańskie, które mają stosunki dyplomatyczne z Chinami, 12 organizacji międzynarodowych, ponad 1700 chińskich i afrykańskich przedsiębiorstw, stowarzyszeń biznesowych, izb handlowych i instytucji finansowych.

„To pokazuje silną witalność i odporność chińsko-afrykańskiej współpracy gospodarczej i handlowej” – powiedział. Chiny są największym partnerem handlowym Afryki i czwartym co do wielkości źródłem inwestycji. Dwustronna wymiana handlowa między Chinami a Afryką wyniosła w 2022 roku 282 miliardy dolarów amerykańskich. W pierwszych czterech miesiącach roku nowe bezpośrednie inwestycje Chin w Afryce wyniosły 1,38 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 24 procent rok do roku.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *