Norwegia jest zainteresowana rozszerzeniem współpracy z Chinami

W Norwegii odbyło się seminarium, zorganizowane przez Ambasadę Chin, poświęcone gospodarce Chin, Międzynarodowym Targom Importu (CIIE) oraz Międzynarodowym Targom Handlu Usługami w Chinach (CIFTIS).

Tobias Svenningsen, starszy doradca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Simen Svenheim, starszy doradca w Ministerstwie Handlu i Przemysłu, wygłosili przemówienia na temat współpracy norwesko-chińskiej. Politycy zadeklarowali, że współpraca z Chinami przynosi Norwegii korzyści, a rząd jest zainteresowany rozszerzeniem takiej współpracy.

 „Z perspektywy Norwegii myślę, że my (Norwegia i Chiny) nie jesteśmy w sytuacji rozłączenia, ponieważ nasze gospodarki są bardziej kompatybilne. Nie konkurujemy ze sobą” – powiedział Svenningsen.

Podkreślił kompatybilność obu gospodarek, przeplatające się globalne łańcuchy dostaw i bliskie powiązania dwustronne w różnych sektorach.

Zauważając, że norweskie firmy działające w Chinach odnoszą sukcesy i przynoszą zyski, podkreślił zainteresowanie Norwegii rozszerzeniem współpracy z Chinami w zakresie gospodarki oceanicznej, w szczególności w zakresie eksportu owoców morza.

Ze swojej strony Svenheim powiedział, że ciągły wzrost gospodarczy Chin przyniósł Norwegii ogromne korzyści, zwłaszcza po wprowadzeniu Chin do wielostronnego systemu handlowego dwie dekady temu.

Powołując się na znaczny wzrost norweskiego importu chińskich pojazdów elektrycznych powiedział, że te chińskie marki również przyczyniają się do dwustronnej współpracy gospodarczej.

Obaj doradcy odnotowali swoje poparcie dla udziału norweskich firm w CIFTIS i CIIE.

CIFTIS odbędzie się w Pekinie na początku września, natomiast CIIE w Szanghaju, na początku listopada.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *