Tradycyjna medycyna chińska lekarstwem dla świata

Starożytne chińskie metody leczenia rozprzestrzeniają się wzdłuż Jedwabnego Szlaku od ponad dwóch tysiącleci, ale Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI) jeszcze bardziej pobudziła umiędzynarodowienie tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM).

Holistyczne podejście tradycyjnej medycyny chińskiej leczy przyczynę, a nie tylko objawy choroby.

Obchodząca obecnie 10. rocznicę swojego istnienia, BRI, której celem jest lepsze połączenie świata i zwiększenie wspólnego dobrobytu, wprowadziła uzdrawiającą moc TCM do większej liczby krajów, łącząc różne kultury i promując współpracę międzynarodową.

Węgierskie Centrum Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Qihuang (Centrum Qihuang) w Budapeszcie stanowi światełko nadziei dla pacjentów poszukujących ulgi w różnych problemach zdrowotnych. Jednym z takich pacjentów jest Jozsef Frenyo, 78-letni emerytowany nauczyciel, który pięć lat temu cierpiał na uszkodzenie słuchu w wyniku zapalenia ucha środkowego. Od tego czasu musiał używać aparatu słuchowego – aż do chwili, gdy dwa miesiące temu odwiedził Centrum Qihuang i wydarzył się „cud”.

„Jestem bardzo wdzięczny lekarzom w ośrodku” – powiedział Jozsef. „Przywrócili mi słuch i teraz mogę normalnie komunikować się z innymi”.

Po ponad 10 zabiegach akupunktury, pod okiem eksperta TCM Zhanga Haifanga z prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach, słuch Jozsefa znacząco się poprawił. Nie potrzebuje już aparatu słuchowego.

„Węgierscy lekarze powiedzieli mi, że ze względu na mój wiek nie mogą nic zrobić, aby mi pomóc” – powiedział Jozsef. Jednak alternatywna metoda chińska była bardzo skuteczna.

Ośrodek pomógł także synowi Jozsefa, Csabie Frenyo, który zmaga się z problemami zdrowotnymi związanymi z otyłością. Połączenie akupunktury i terapii ziołowych pomogło mu zrzucić dziewięć kilogramów w ciągu miesiąca, łagodząc bóle pleców i kolan.

Centrum Qihuang zostało założone w 2016 roku wspólnie przez Węgierską Grupę Ziół Orientalnych i Komisję Zdrowia Prowincji Gansu. We wrześniu 2022 roku centrum otrzymało „Nagrodę Wartości i Jakości” – nagrodę państwową autoryzowaną przez węgierski parlament i Kancelarię Premiera Węgier.

„Ośrodek cieszy się popularnością na Węgrzech” – powiedział Zhang, który od czasu przybycia do ośrodka w styczniu wyleczył kilkuset węgierskich pacjentów.

Ponieważ coraz więcej lekarzy TCM, takich jak Zhang, wyjeżdża za granicę w celu wykonywania praktyki, korzyści płynące ze starożytnego chińskiego systemu medycznego są lepiej znane ludziom na całym świecie.

Prowincja Gansu przejęła wiodącą rolę w szerzeniu mądrości TCM w ramach współpracy w ramach Pasa i Szlaku. Z inicjatywy województwa powstało 16 zagranicznych centrów TMC w 12 krajach, m.in. na Węgrzech, Białorusi i Tajlandii.

Kiedy światem wstrząsnęła pandemia Covid-19, TCM stała się nieocenioną metodą w walce z wirusem.

Centrum Qihuang na Węgrzech szybko dostosowało się do okoliczności pandemii, przenosząc konsultacje do Internetu i zapewniając bezdotykową dostawę leków.

Prezes centrum Chen Zhen powiedział, że Węgrzy bardziej zaakceptowali TCM po tym, jak zobaczyli, że odgrywa ona ważną rolę w walce z pandemią.

Tymczasem węgierski sinolog Majer Zsuzsanna powiedział, że TCM może również odegrać ważną rolę w łagodzeniu bólu i zwalczaniu objawów „pocovidowych”, które często są trudne do wyleczenia tradycyjnymi zachodnimi lekami.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *