Chiny są wpisane w plan rozwoju Airbusa

Bez wsparcia partnerów w Chinach Airbus nie będzie w stanie zrealizować planu zwiększenia produkcji w nadchodzących latach, powiedział Alberto Gutiérrez, dyrektor operacyjny europejskiego producenta samolotów.

„Jestem pod wrażeniem i zainspirowany moją wizytą w Chinach. Byłem w pełni świadomy osiągnięć Chin w zakresie infrastruktury, łączności, biznesu i rozwoju, jednak czym innym jest usłyszeć o tym na odprawach mojego zespołu i przeczytać raporty na biurku, a czym innym być naocznym świadkiem niesamowitego postępu, jaki poczyniły Chiny. Poziom możliwości, który tu zaobserwowałem, wykracza poza samo przyciąganie inwestorów. Zapewnia obiecującą przyszłość” – powiedział Gutiérrez w wywiadzie dla agencji informacyjnej Xinhua podczas swojej niedawnej wizyty w Tianjin w północnych Chinach.

Dyrektor docenił znaczenie Tianjin w dostawach samolotów i relacjach z klientami, podkreślając kluczową rolę, jaką odgrywa linia montażu końcowego Airbusa A320 Asia (FALA) w Tianjin w ich globalnym systemie przemysłowym.

We wrześniu 2023 r. firma obchodzi 15. rocznicę otwarcia linii montażu końcowego w Tianjin.

Airbus wdraża strategię „lokalność na rzecz lokalnego” i opiera się na łańcuchu dostaw chińskiego przemysłu lotniczego, aby wspierać rozwój Airbusa w Chinach.

Według danych Airbusa firma ma w Chinach około 200 dostawców. Całkowita wartość współpracy przemysłowej pomiędzy Airbusem a chińskim przemysłem lotniczym sięgnęła w 2020 roku około 1 miliarda dolarów amerykańskich.

Obecnie partnerstwo pomiędzy Airbusem i jego chińskimi partnerami obejmuje cały łańcuch przemysłowy, w tym zaopatrzenie, produkcję i instalację masywnych części, końcowy montaż i dostawę samolotów, wsparcie operacyjne samolotów, współpracę w zakresie usług lotniczych i recykling samolotów.

Airbus przywiązuje także dużą wagę do konkurencyjności, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa. „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z naszego łańcucha dostaw w Chinach” – powiedział Gutiérrez.

Przy wsparciu chińskich dostawców Airbus dostarczył w ciągu ostatnich 15 lat ponad 630 samolotów z rodziny A320 zmontowanych w fabryce FALA w Tianjin.

Tymczasem Airbus ogłosił prognozę rynku światowego, zgodnie z którą do 2042 r. na całym świecie potrzebnych będzie ponad 40 000 nowych samolotów, z czego ponad 9 000 trafi do Chin. „To daje nam pewność, że Chiny to właściwe miejsce” – dodał. „Pozostaniemy tak stabilnym graczem na chińskim rynku, jak to tylko możliwe”.

Ponadto Airbus przygotowuje się do zwiększenia mocy produkcyjnych w zakresie montażu końcowego samolotów z rodziny A320, dodając drugą linię montażu końcowego w Tianjin, która ma zostać uruchomiona do końca 2025 r.

Do tego czasu Airbus będzie miał na całym świecie dziesięć linii montażu końcowego samolotów z rodziny A320, w tym dwie w Tianjin.

„Chiny planują pomóc nam osiągnąć globalny poziom produkcji 75 samolotów z rodziny A320 miesięcznie do 2026 r.” – powiedział.

Zaangażowanie Chin w zrównoważony rozwój jest również zgodne z celami Airbusa. Airbus podpisał umowę z China National Aviation Fuel Group Limited na zakup 3000 ton zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) w ciągu najbliższych dwóch lat, co wzmocni wymagania operacyjne Airbusa Tianjin.

„Jako firma zagraniczna rozwijamy się w Chinach od lat 80. XX wieku. Jesteśmy niezwykle pewni siebie. Nasze inwestycje będą kontynuowane, a nasza działalność w Chinach również będzie się poprawiać” – powiedział pełen entuzjazmu Gutiérrez.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *