Chiny przekazały Botswanie mobilną stację meteorologiczną

Ambasada Chin przekazała w czwartek rządowi Botswany w Gaborone, stolicy Botswany, mobilną stację meteorologiczną, której celem jest pomoc w poprawie zdolności tego południowoafrykańskiego kraju do stawienia czoła zmianom klimatycznym.

Mobilny system odbioru i przetwarzania danych, podarowany przez chiński rząd, zapewni Botswanie silne wsparcie w monitorowaniu środowiska, produkcji rolnej i zapobieganiu skutkom ekstremalnych zmian klimatycznych. Pomoże to Botswanie osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju pod względem środowiskowym, powiedział Wang Xuefeng, ambasador Chin w Botswanie podczas ceremonii przekazania.

Ambasador podkreślił, że stacja ta jest tylko jednym z owoców dziewięciu programów w ramach Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej.

Jako największy na świecie kraj rozwijający się, Chiny zawsze były aktywnym orędownikiem i praktykiem współpracy Południe-Południe w zakresie zmian klimatycznych. Jak powiedział Wang, Chiny podpisały obecnie 48 umów o współpracy z 40 krajami rozwijającymi się.

Grace Muzila, stała sekretarz Ministerstwa Środowiska i Turystyki, przyjęła stację w imieniu rządu Botswany i podziękowała rządowi chińskiemu za bezinteresowny datek.

„W Botswanie częste susze pogłębiają niedobór wody, a tym samym negatywnie wpływają na zdrowie i produktywność ludzi. Darowizna w dużym stopniu pomoże nam uporać się ze skutkami zmian klimatycznych i pomoże wzmocnić nasze zdolności do ochrony życia i mienia, zmniejszając ryzyko klęsk żywiołowych oraz utrzymanie odpornej i rentownej gospodarki” – stwierdziła.

W listopadzie 2020 r. Ministerstwo Ekologii i Środowiska Chin oraz Ministerstwo Środowiska i Turystyki Botswany podpisały protokół ustaleń w ramach współpracy Południe-Południe, w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *