Turystyka zimowa sprzyja rewitalizacji miast północno-wschodnich Chin

Tej zimy dziesiątki tysięcy turystów przybyło do miast północno-wschodnich Chin, w tym do Shenyang, Dalian, Changchun i Harbin. Te miejsca stały się hitem turystyki zimowej.

Według China Railway Harbin Group Co., Ltd. do najbardziej wysuniętej na północny wschód prowincji Chin, Heilongjiang, od listopada 2023 r. przyjechało koleją 10,09 mln turystów, co oznacza wzrost o 372% w porównaniu do roku poprzedniego. Stolica prowincji – Harbin, i najbardziej na północ wysunięte miasta kraju, Mohe i Yichun, to najpopularniejsze kierunki turystyki zimowej.

Napływ turystów wspiera dynamicznie rozwijający się przemysł kwater prywatnych. Według Tujia, głównej witryny wynajmu wakacyjnego w Chinach, Harbin po raz pierwszy znalazł się na szczycie listy najbardziej poszukiwanych miejsc na kwatery prywatne w Chinach. Podczas wakacji sylwestrowych w Harbin liczba takich rezerwacji wzrosła 27-krotnie, a w Shenyang – 20-krotny. Inne obszary w północno-wschodnich Chinach, takie jak Koreańska Prefektura Autonomiczna Yanbian, Changchun i Mudanjiang, również odnotowały niezwykły wzrost.

Miejsca te zaczęły zyskiwać na popularności od Święta Środka Jesieni i Dnia Narodowego w 2023 r., kiedy Shenyang odwiedziło 12,2 mln gości z kraju i zagranicy, a prowincja Jilin przyjęła w tym samym okresie 25,4 mln turystów krajowych, co stanowi wzrost o 113,56% rok do roku.

W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. wzrost PKB Jilin wyniósł 5,8 proc., przewyższając średnią krajową o 0,6 pkt proc. W tym samym okresie wzrost gospodarczy Liaoning po raz pierwszy w ostatniej dekadzie przekroczył średnią krajową.

„Od 2023 r. kluczowe wskaźniki gospodarcze regionu niezmiennie przewyższają średnią krajową, co jest inspirującym wynikiem ogólnych wysiłków” – powiedział Li Kai, profesor na chińskim Uniwersytecie Northeastern, dodając, że rosnąca żywotność gospodarcza i społeczna jeszcze bardziej pobudzi jego rewitalizację.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *