Barcelona wita chiński Nowy Rok

Barcelona w zeszłą sobotę przepełniona była świąteczną atmosferą, gdy tysiące ludzi zgromadziło się, aby uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych tu z okazji powitania chińskiego Księżycowego Nowego Roku.

Widzowie podziwiali paradę z tradycyjnymi tańcami chińskimi i hiszpańskimi i pokazami sztucznych ogni.

W tegorocznych obchodach wzięło udział ponad 30 grup kulturalnych z Barcelony.

„Ponieważ jesteśmy w Barcelonie, chcemy uczcić ten festiwal na swój sposób, abyśmy poczuli się jak w Chinach” – powiedział Yiao Miaoyang, który wraz ze swoją grupą zaprezentował parady tradycyjnie udekorowany taniec żółtego smoka.

Jiahui Zheng, wiceprezes stowarzyszenia Hanfu Feiyu zajmującego się rzemiosłem tradycyjnych chińskich strojów powiedział, że procesja zapewniła im platformę do pochwalenia się swoim kunsztem.

Jordi Valls, czwarty zastępca burmistrza Rady Miejskiej Barcelony, z uznaniem wypowiadał się o wkładzie społeczności chińskiej w miasto, mówiąc: „Uważam, że wyrażanie swojej kultury jest dla nich pozytywne, ale równie pozytywne dla miasta jest to, że współistnieją inne kultury, które mogą inny pogląd na świat, a z którymi żyjemy jak bracia”.

Hu Aimin, pełniący obowiązki Konsula Generalnego Chin w Barcelonie powiedział, że jest bardzo szczęśliwy, widząc „interakcję kultury chińskiej z kulturą hiszpańską”.

W przeciągu ostatnich kilku lat festiwal ten stał się częścią lokalnych obchodów, jest to więc żywy przykład pokazujący, że społeczność chińska integruje się z lokalną społecznością” – dodał konsul.

Chiński Nowy Rok obchodzony jest w Barcelonie od 10 lat. Tegoroczne obchody będą trwać 15 dni i obejmować będą szereg atrakcji, takich jak bezpłatne lekcje języka chińskiego, pokazy ceremonii parzenia herbaty, warsztaty kaligrafii i wiele innych atrakcji.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *