Inicjatywa Pasa i Szlaku doceniona na Eurazjatyckim Szczycie Gospodarczym

Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI) zaproponowana przez Chiny w 2013 r. została doceniona podczas Eurazjatyckiego Szczytu Gospodarczego, za promowanie pokoju i stabilności na świecie poprzez wzmocnienie współpracy, w której obie strony wygrywają.

Drugiego dnia szczytu odbyła się specjalna sesja zatytułowana „Tęsknota za pokojem: Pas i Szlak ma 11 lat”, podsumowująca osiągnięcia i wkład BRI.

Liu Gang, prezes chińskiego think tanku Xinhua Institute powiedział, że od uruchomienia BRI podpisano dokumenty dotyczące ponad 3000 projektów w ramach tej inicjatywy, generując inwestycje o wartości 1 biliona dolarów amerykańskich.

„To ważny przykład tego, jak Chiny realizują w praktyce budowanie wspólnej przyszłości dla ludzkości” – powiedział Liu, dodając, że BRI „stworzył nowe ramy współpracy międzynarodowej, dążąc do jak najszerszego zbieżności interesów dla wspólnego rozwoju ludzkości.”

Władimir Norov, były minister spraw zagranicznych Uzbekistanu i były sekretarz generalny Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) powiedział, że BRI nadaje impuls rozwojowi gospodarki światowej poprzez tworzenie globalnej sieci wzajemnych połączeń.

Norov powiedział, że transkontynentalna linia transportowa łącząca Chiny i Europę odegrała ważną rolę w stabilizacji globalnego łańcucha dostaw, zwłaszcza podczas pandemii Covid-19.

„Wzajemne połączenia transportowe w oparciu o współczesną gospodarkę światową umożliwiają wymianę towarów, kapitału i usług między krajami oraz dodatkowo wzmacniają międzynarodową współpracę gospodarczą” – dodał.

Według Nedzada Lokmica, ministra ds. bojowników i niepełnosprawnych weteranów wojny obronno-wyzwoleńczej w Bośni i Hercegowinie, BRI jest „niezwykle” ważny dla całej ludzkości, ponieważ promuje jedność.

„Życie w pokoju to nie tylko wyzwanie, ale także moralna i polityczna odpowiedzialność, którą dzielimy, aby stworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich” – zauważył Lokmic. Organizowany przez Fundację Badań Strategicznych i Społecznych Marmara Group z siedzibą w Stambule, 27. Eurazjatycki Szczyt Gospodarczy rozpoczął się w środę, a jego głównym tematem były rozwiązania problemów mających wpływ na globalny wzrost.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *