Poczta Węgierska emituje okolicznościowy znaczek z wizerunkiem smoka

Katalin Bodi, węgierska projektantka znaczka wydanego przez Pocztę Węgierską z okazji Roku Smoka, wyraziła nadzieję, że jej praca pomoże pogłębić więzi między Węgrami a Chinami.

„Nasz sposób myślenia jest bardzo odmienny, postać smoka budzi różne skojarzenia, więc tym bardziej warto poznać opinię drugiej strony. W naszym społeczeństwie mieszka wielu Chińczyków, myślę, że taki znaczek może również stanowić okazję do dialogu” – stwierdziła projektantka.

Katalin Bodi, wybrana w drodze konkursu na projekt pamiątkowego znaczka, zastosowała kolory czerwony, złoty i biały, przedstawiający dwie pary smoków – dwa czerwone na białym tle i dwa złote na czerwonym, z napisem „Rok Smoka” w języku chińskim i węgierskim. Znaczek zostanie wydrukowany w nakładzie 20 000 egzemplarzy.

Aby w pełni oddać charakter chińskiego wyobrażenia smoka projektantka zbadała tradycyjny chiński sposób przedstawiania smoków i znaczenie smoków w chińskiej kulturze.

„Czytałam, że jest to bardzo energiczna, potężna istota o pozytywnym znaczeniu, więc próbowałam znaleźć dla niej pozę, która wyrażałaby radość, siłę i szczęście”.

Zbadała także symbolikę kolorów, aby upewnić się, że odpowiednio dobrała paletę barw tak, by ucieleśnić siłę chińskiego smoka i świątecznego ducha.

Poczta Węgierska rozpoczęła emisję znaczków z chińskim zodiakiem w 2014 roku. Tegoroczny znaczek ze smokiem jest 11. edycją.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *