Chiny i Zimbabwe podpisują porozumienie w sprawie programu leczenia zaćmy

Chiny i Zimbabwe podpisały porozumienie w sprawie leczenia zaćmy, w ramach którego chiński zespół okulistów przeprowadzi w Zimbabwe serię bezpłatnych operacji zaćmy.

Porozumienie zostało podpisane przez Ambasador Chin w Zimbabwe Zhou Ding w imieniu rządu chińskiego oraz Ministra Zdrowia i Opieki nad Dziećmi Zimbabwe Douglasa Mombeshorę, reprezentującego rząd Zimbabwe w sprawie realizacji Programu „Jasna Podróż”.

W swoim przemówieniu podczas ceremonii, która odbyła się w Grupie Szpitali Parirenyatwa (PGH) w Harare, stolicy Zimbabwe, Ambasador Zhou powiedział, że porozumienie stanowi najnowszy krok we współpracy medycznej i zdrowotnej między obydwoma krajami.

Zhou powiedział, że po zakończeniu programu cały sprzęt medyczny i materiały medyczne zostaną przekazane Zimbabwe.

W przemówieniu po ceremonii podpisania porozumienia Mombeshora wyraził wdzięczność chińskiemu rządowi.

W imieniu chińskiego rządu Zhou oficjalnie przekazał także PGH darowiznę w postaci sprzętu medycznego i materiałów eksploatacyjnych, aby wesprzeć rozwój placówki pulmonologicznej i intensywnej terapii.

„Sprzęt znacznie ułatwi nam leczenie większej liczby pacjentów, a także wyszkolenie większej liczby lekarzy – powiedział dziennikarzom Mombeshora.

Po podpisaniu umowy Zhou, Mombeshora i inni urzędnicy odwiedzili Centrum Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Akupunktury (TCMAC) w PGH. Centrum TCMAC zostało założone w 2020 r., aby świadczyć lokalnym mieszkańcom bezpłatną diagnostykę i leczenie tradycyjnej medycyny chińskiej oraz akupunktury.

Chiny i Zimbabwe łączy długa historia współpracy medycznej. Od 1985 roku do dziś Chiny   wysłały do Zimbabwe 20 zespołów medycznych.

Oprócz szkolenia personelu medycznego w Zimbabwe Chiny pomogły także w budowie obiektów medycznych, w tym szpitala Mahusekwa, około 100 km od Harare.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *