W Ugandzie rusza nowa elektrownia wodna

We wtorek w Ugandzie pomyślnie uruchomiono ostatnią z sześciu turbin w wybudowanej przez chińską firmę elektrowni wodnej Karuma i całość zsynchronizowano z siecią krajową, podała krajowa agencja wytwarzania energii elektrycznej.

Uganda Electricity Generation Company Limited (UEGCL), przedsiębiorstwo państwowe, poinformowała na X, (dawniej Twitter), że we wtorek rano blok o mocy 100 megawatów (MW) został pomyślnie zsynchronizowany z krajowym systemem.

„To oznacza, że jest to szósty i ostatni blok wytwórczy, który przeszedł wszystkie testy eksploatacyjne” – napisał UEGCL.

Według Ministerstwa Energii elektrownia, zbudowana zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią poniżej Nilu w północnej Ugandzie, ma generować 600 MW, a każda turbina będzie wytwarzać 100 MW.

Elektrownia wodna Karuma to jeden ze sztandarowych projektów Ugandy finansowany przez Export-Import Bank of China, który sfinansował 85 procent projektu, a pozostałe 15 procent pochodziło od rządu Ugandy.

Zdaniem ekspertów elektrownia ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną w Ugandzie, w ramach wysiłków na rzecz przyspieszenia industrializacji. Karuma to druga elektrownia finansowana przez Chiny, po oddanej do użytku w 2019 roku elektrowni wodnej Isimba o mocy 183 MW.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *