Eksperci na całym świecie dostrzegają możliwości w ewolucji gospodarczej Chin

W erze pełnej potężnych globalnych wyzwań niezwykła odporność chińskiej gospodarki i zbiorowe osiągnięcia gospodarek azjatyckich przyciągnęły uwagę świata podczas trwającej dorocznej konferencji Boao Forum for Asia (BFA) 2024, która odbyła się w Boao, kurorcie w najbardziej wysuniętej na południe wyspie Hainan w Chinach.

„Od lat Chiny koncentrują się na wzroście jakościowym, a nie na wzroście ilościowym” – powiedział Ben Simpfendorfer, partner w wiodącej międzynarodowej firmie konsultingowej Oliver Wyman.

Jako globalny ośrodek produkcyjny, chińska gospodarka ma ogromne znaczenie dla reszty regionu, stwierdził Simpfendorfer zauważając, że korzyści z inwestycji w innowacje są już widoczne, między innymi poprzez zwiększony eksport Chin pojazdów o nowym napędzie.

„Musimy wykorzystać wzrost oparty na innowacjach na całym świecie, musimy opracować nowe czyste technologie, aby wspierać transformację, w tym transformację klimatyczną” – powiedział, podkreślając rolę Chin jako światowego centrum innowacji w zakresie czystych technologii.

„Stabilny wzrost gospodarczy Chin jest dobrodziejstwem nie tylko dla samych Chin, ale także dla reszty świata, szczególnie dla krajów biednych i rozwijających się” – powiedział Kin Phea, dyrektor generalny Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Kambodży, zespołu doradców działającego w ramach Akademii Królewskiej Kambodży.

„Jako globalny ośrodek produkcyjny i stabilizator globalnych łańcuchów wartości, wzrost gospodarczy Chin jest niezbędny, aby pomóc pobudzić globalną gospodarkę” – stwierdził Phea.

Poczynienie postępów w zakresie nowych jakościowych sił produkcyjnych, które charakteryzują się zaawansowaną technologią, wysoką wydajnością i wysoką jakością, jest jednym z priorytetów Chin w tym roku, co zdaniem Phea doskonale wpisuje się w szybko rozwijającą się erę cyfrową.

„Jego konotacja oznacza znaczny wzrost ogólnej produktywności” – stwierdził Phea, zauważając, że „nowe technologie, gałęzie przemysłu i modele biznesowe nie tylko przyniosą nowe możliwości i transformacje w celu przekształcenia gospodarki Chin, ale także będą miały szerszy wpływ na krajobraz gospodarczy Chin regionie azjatyckim.”

Kuai Peng, prorektor Uniwersytetu Miejskiego w Makau, powiedział, że nowe siły wytwórcze nowej jakości „poprowadzą chińską gospodarkę i cały region azjatycki w kierunku bardziej wydajnego, inteligentnego, ekologicznego i otwartego kierunku”.

W sprawie zaproponowanej przez Chiny Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) Zafar Uddin Mahmood, doradca ds. polityki sekretarza generalnego BFA, podzielił się swoimi osobistymi doświadczeniami z innymi panelistami i uczestnikami. Jako Pakistańczyk zna zaangażowanie Pakistanu we współpracę w zakresie Pasa i Szlaku, inicjatywy, która pomogła w rozwoju pakistańskich sektorów energii i transportu.

„Niezwykłe jest to, że pośród tak szybkiego postępu Chinom udaje się nadać priorytet inicjatywom ekologicznym, innowacjom i rozwojowi wysokiej jakości” – powiedział Mahmood.

Dzięki utrzymującemu się dwucyfrowemu wzrostowi inwestycji w badania i rozwój, innowacje w Chinach rosną. Chiński sektor zaawansowanych technologii może pochwalić się około 400 000 przedsiębiorstw, zajmując drugie miejsce na świecie pod względem tzw. firm jednorożców.

„Innowacje i rozwój chińskiej nauki i technologii nie tylko przyspieszają transformację gospodarczą Chin, przyspieszają rozwój sił wytwórczych nowej jakości, optymalizują i wzmacniają pozycję Chin w globalnym łańcuchu przemysłowym i łańcuchu wartości, ale także promują światowy rozwój naukowy i technologiczny” – powiedział Koh King Kee, prezes Center for New Inclusive Asia, pozarządowego malezyjskiego zespołu doradców.

„Dzięki optymalizacji łańcucha przemysłowego chiński przemysł wytwórczy przekształcił się z najniższej półki w przemysł wysokiej klasy. Dzięki dostosowaniu się do globalnej struktury przemysłowej, przyspieszył globalny proces cyfryzacji i pomógł zmniejszyć przepaść cyfrową między krajami rozwijającymi się i rozwiniętymi” – dodał.

W ostatnich latach wzrosła globalna świadomość zmian klimatycznych i wynikających z nich konsekwencji, natychmiastowe działania w tym zakresie na całym świecie są pilniejsze niż kiedykolwiek, co potwierdzają międzynarodowi negocjatorzy klimatyczni i naukowcy.

„Dyskusje na temat zmian klimatycznych i ekologicznego rozwoju Chin są powszechne, a każdy dyrektor Forum Boao kładzie nacisk na ekologiczny rozwój i wspólne wyzwania stojące przed ludzkością” – powiedział Leon Wang, wiceprezes wykonawczy AstraZeneca ds. międzynarodowych i Chin z BFA.

Uznając Chiny za światowego lidera w dziedzinie zielonego rozwoju, który niezłomnie wdraża inicjatywy związane z ekologicznym rozwojem, Wang powiedział, że kraj ten „nie tylko wypełnia swoje zobowiązania wobec świata, ale także stale eksportuje nowe technologie, przyczyniając się do globalnego rozwoju nowej energii i ekologicznego rozwoju”.

„Należy pochwalić Chiny za sukces we wprowadzaniu produktów i technologii, które rozwiązują poważny problem zmian klimatycznych” – powiedział Xinhua Bernardo M. Villegas, profesor Uniwersytetu Azji i Pacyfiku w wywiadzie przed BFA.

Fu Xiao, szef strategii rynków towarowych w Bank of China Investment Banking Group (BOCI) Global Commodities (UK) Ltd, powiedział, że rozwój Chin w obszarach zielonych, takich jak nowe pojazdy energetyczne, czysta energia i technologie cyfrowe, zapewni ogromny rynek możliwości przestrzenne i biznesowe dla globalnych przedsiębiorstw, stymulując optymalizację i modernizację globalnego łańcucha przemysłowego.

„Inwestując w wschodzące gałęzie przemysłu i zielone technologie, narody mogą wspólnie stawić czoła globalnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska, nadając nowy impuls światowemu wzrostowi gospodarczemu i promując dobrobyt” – powiedział Fu.

Klimat jest uniwersalny, klimat przekracza wszelkie granice, dlatego świat musi współpracować, powiedział Tim Wilkinson, ambasador i specjalny wysłannik Prezydenta Unii Patriotycznej Kurdystanu.

„Kiedy przybyłem na lotnisko w Haikou, zawieziono mnie samochodem elektrycznym na forum Boao. Kiedy rano wstałem, aby przyjechać na forum, ponownie zawiózł mnie samochód elektryczny… Widziałem wysiłki przez forum w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla na potrzeby samej konferencji” – Wilkinson.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *