Australijskie wino wraca do Chin

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że znosi cła na australijskie wina, nałożone w 2020 roku. Opłaty celne wzrosły wtedy o ponad 200 proc.

Kym Teusner, właściciel australijskiej winnicy, optymistycznie ocenia rynek chiński, powołując się na spływające zamówienia i popularność win Barossa Valley w Chinach.

Kiedy w 2006 roku Kym Teusner dostarczył pierwszą partię win Teusner do Pekinu, nie sądził, że jego marki staną się tak bardzo poszukiwane wśród krytyków wina.

Produkcja wina pod marką Teusner trwa od 20 lat w Dolinie Barossa, jednym z największych na świecie obszarów winiarskich w Australii Południowej.

Firma Teusner Wines, która wyrosła z maleńkiej winnicy i skupiała się głównie na starych owocach z winnic mających do 130 lat, szybko się rozwinęła w ciągu ostatniej dekady, osiągając roczną zdolność produkcyjną około 3000 ton i bardzo silną pozycję globalną.

Wartość eksportu australijskiego wina do Chin w 2019 r. wyniosła 1,1 miliarda dolarów australijskich (około 713 milionów dolarów amerykańskich). Premier Anthony Albanese powiedział, że wznowienie handlu będzie oznaczać zwiększenie tej kwoty.

Jeśli wziąć pod uwagę turystykę i inne gałęzie przemysłu, przemysł winiarski zatrudnia setki tysięcy ludzi, powiedział Albanese, dodając: „Handel dotyczy australijskich miejsc pracy”.

„Mamy już w systemie zamówienia od naszych byłych klientów, więc jesteśmy pewni, że ludzie szybko będą chcieli sprowadzić nasze wino z powrotem do Chin” – powiedział Teusner, który ma obecnie około 200 hektarów winnic.

„Jestem bardzo podekscytowany perspektywą następnych kilku lat” – powiedział, dodając, że Dolina Barossa to bardzo zróżnicowane miejsce, które pozwala na produkcję wina dostosowaną do różnych części Chin, ponieważ chiński rynek również jest zróżnicowany.

Teusner powiedział, że dolina Barossa jest znacznie cieplejsza i ma znacznie bardziej stabilny klimat, więc winogrona są znacznie bardziej dojrzałe, co oznacza, że wina są znacznie bogatsze, znacznie bardziej skoncentrowane i o wiele smaczniejsze.

Fiona Yao, kierowniczka działu eksportu Teusner Wines, była jedną z pierwszych Chińczyków, która 15 lat temu weszła do australijskiego przemysłu winiarskiego w Dolinie Barossa.

Yao powiedział, że aromat, smak i charakter australijskich win czerwonych zyskały w ostatnich latach coraz większą popularność na rynku chińskim.

Chiny, główny odbiorca australijskiego wina, sięgnęły po cła odwetowe, ponieważ Australia wsparła światowe śledztwo w sprawie pochodzenia Covid-19. Kolejnymi przyczynami były australijskie przepisy zwalczające ingerencje zagraniczne w wewnętrzną politykę czy odrzucenie – ze względów bezpieczeństwa – chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei jako korporacji budującej australijską sieć 5G.

Decyzja „przyniesie korzyści zarówno australijskim producentom, jak i chińskim konsumentom” – stwierdzili we wspólnym oświadczeniu premier Australii Anthony Albanese oraz szefowa dyplomacji Penny Wong i minister handlu Don Farrell.

Władze Australii poinformowały równocześnie, że rezygnują z postępowania wszczętego w sprawie ceł na wina przeciwko Chinom w Światowej Organizacji Handlu.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *