Liga wiejskiej piłki nożnej w chińskim hrabstwie Rongjiang

Nowy sezon Village Super League, wiejskiej ligi piłki nożnej zwanej „Cun Chao”, pochodzącej z hrabstwa Rongjiang w prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach, przyciągnął liczną grupę obcokrajowców, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Meksyku, Jordanii i Francji.

3 lutego po południu 33-letni Kyle Scoble ze Stanów Zjednoczonych i jego żona Zhong Yuxin, mieszkanka Guizhou, czekali na boisku Cun Chao w Rongjiang na rozpoczęcie meczów i występów kulturalnych.

Kyle po raz pierwszy dowiedział się o Cun Chao już w 2023 roku, kiedy teściowie udostępnili mu filmy z meczów. Fan piłki nożnej powiedział, że Cun Chao jest podobne do futbolu i koszykówki w Stanach Zjednoczonych. Dzięki Cun Chao, które łączy sport piłkarski i kulturę etniczną, mieszkańcy wsi są lepiej zjednoczeni.

Kyle zauważył również, że aby lepiej poznać historie stojące za Cun Chao i podzielić się nimi, on i jego żona spędzili w Rongjiang ponad pół miesiąca, rejestrując lokalne zwyczaje oraz życie codzienne mieszkańców wsi.

Również 3 lutego 31-letni Brytyjczyk David Geary zagrał jako członek drużyny Guizhou Cun Chao i pomógł drużynie wygrać mecz.

W latach 90. David podążył za rodzicami do Rongjiang i większość czasu spędzał w wiosce Liubaitang. Wrócił do Wielkiej Brytanii, aby kontynuować naukę w szkole średniej i na uniwersytecie, a w 2020 r. ponownie przyjechał do Chin, aby uzyskać tytuł magistra. Mieszkał w dystrykcie Huaxi w Guiyang, stolicy Guizhou.

W sezonie piłkarskim Cun Chao trwającym od maja do lipca 2023 r. David kilkakrotnie pojawiał się na miejscu, aby kibicować drużynie piłkarskiej Liubaitang Village. Został ciepło przyjęty przez mieszkańców wioski, co dodatkowo pobudziło jego silne poczucie tożsamości i przynależności.

David powiedział, że był wzruszony, gdy mieszkańcy wioski zaprosili go, aby dołączył do ich drużyny i razem z nimi rywalizował w 2024 roku. Dlatego w tym roku został członkiem drużyny piłkarskiej Liubaitang.

W listopadzie 2023 roku zespół inspekcyjny angielskiej Premier League złożył wizytę w Rongjiang. David został zaproszony jako jeden z pracowników recepcji w Rongjiang i towarzyszył zespołowi inspekcyjnemu w odwiedzaniu lokalnych wiosek i szkół oraz ułatwiał współpracę pomiędzy Premier League a Cun Chao.

David wyraził nadzieję, że zacieśnienie współpracy transgranicznej pomoże Cun Chao zbudować mosty dla międzynarodowej komunikacji i wymiany, a także rozbudzić w ludziach miłość do piłki nożnej.

Z kolei Max, który pochodzi z Meksyku i przyjechał do Chin, aby studiować w Szkole Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Tsinghua, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w Chinach powiedział, że Cun Chao zapewnia platformę, dzięki której ludzie z różnych krajów i grup etnicznych mogą się ze sobą komunikować i wzmacniać wzajemne zrozumienie poprzez mecze piłkarskie i wydarzenia kulturalne.

Ehab Mansour Kamel Aletoum z Jordanii, kolega Maxa ze szkoły na Uniwersytecie Tsinghua, podzielał ten sam pogląd. Jordański miłośnik piłki nożnej dodał, że wielu obcokrajowców może znać jedynie współczesne chińskie miasta, takie jak Pekin, Szanghaj czy Shenzhen, a Cun Chao pozwala obcokrajowcom spojrzeć na Chiny z innej perspektywy.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *