Współpraca z Chinami pobudza handel Kambodży

Regionalna umowa o kompleksowym partnerstwie gospodarczym (RCEP) i umowa o wolnym handlu Kambodża-Chiny (CCFTA) pobudziły handel i inwestycje w Kambodży.

Hoe Ee Khor, główny ekonomista ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) z Biura Badań Makroekonomicznych (AMRO) powiedział, że obniżenie ceł i barier pozataryfowych w ramach RCEP ułatwiło kambodżańskim towarom dostęp do większych rynków.

„RCEP pomógł zwiększyć dywersyfikację eksportu w Kambodży. Kluczowe sektory eksportu Kambodży, takie jak odzież i produkty rolne, skorzystały na lepszym dostępie do rynku i konkurencyjnych cenach dzięki obniżkom ceł.

Khor zauważył, że eksport odzieży, obuwia i toreb, produktów rolnych, a także części zamiennych do pojazdów z Kambodży do regionu RCEP rośnie.

Według Ministerstwa Handlu Kambodża w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku wyeksportowała do krajów RCEP produkty o wartości 3,36 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 16,2 procent w porównaniu z 2,89 miliarda dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku.

RCEP, która weszła w życie w 2022 r., obejmuje 15 krajów regionu Azji i Pacyfiku, w tym 10 państw członkowskich ASEAN – Brunei, Kambodżę, Indonezję, Laos, Malezję, Birmę, Filipiny, Singapur, Tajlandię i Wietnam – oraz ich pięciu partnerów handlowych: Chiny, Japonię, Koreę Południową, Australię i Nową Zelandię.

Mówiąc o CCFTA, Khor stwierdził, że podobnie jak w przypadku RCEP, CCFTA zapewniła kambodżańskim towarom większy i łatwiejszy dostęp do chińskiego rynku.

„Eksport części zamiennych do pojazdów, rowerów i artykułów drewnianych do Chin odnotował znaczny wzrost” – stwierdził.

„W międzyczasie import z Chin, taki jak motocykle, samochody i autobusy, odnotował znaczny wzrost, zapewniając mieszkańcom Kambodży większy wybór trwałych towarów konsumpcyjnych” – dodał.

Khor zaobserwował także większy import sprzętu elektronicznego i materiałów do paneli słonecznych z Chin, które są wykorzystywane do wytwarzania produktów, a następnie eksportowane na inne rynki.

„W tym kontekście CCFTA przyczynia się również do dywersyfikacji produkcji w Kambodży” – stwierdził.

Dodał, że CCFTA pomogła także przyciągnąć bezpośrednie inwestycje zagraniczne z Chin do Kambodży.

Ekonomista stwierdził, że zarówno RCEP, jak i CCFTA jeszcze bardziej pobudzą wzrost gospodarczy Kambodży, który w 2024 r. ma wynieść 5,6 proc., co plasuje królestwo wśród krajów o najszybszym wzroście w regionie.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *