Laos będzie eksportował więcej energii elektrycznej do Wietnamu

Wietnam planuje importować więcej energii elektrycznej z Laosu, aby zaradzić przewidywanym niedoborom energii, podały lokalne media w Laosie.

Wiceminister energii i kopalń, Daovong Phonekeo w wypowiedzi dla lokalnego dziennika Vientiane Times poinformował, że Wietnam kupi energię elektryczną od elektrowni zbudowanych przez laotańskich i wietnamskich inwestorów.

– Od teraz do 2025 r. kupimy od Laosu 3000 MW energii elektrycznej po cenie 6,95 centów amerykańskich za kWh. Oczekuje się, że ilość energii elektrycznej sprzedawanej Wietnamowi wzrośnie do 5 000 MW w latach 2026–2030, a cena będzie ponownie negocjowana – powiedział Daovong Phonekeo.

Laos ma obecnie 78 elektrowni wodnych o łącznej mocy 9972 MW, co znacznie przekracza zapotrzebowanie krajowe. Posiada też elektrownię węglową, cztery projekty na biomasę i sześć elektrowni słonecznych.

Energia elektryczna jest jednym z głównych źródeł dochodów Laosu, zwłaszcza dzięki sprzedaży do Tajlandii, Wietnamu, Kambodży i Birmy.

W 2019 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną w Laosie znacznie wzrosło ze względu na rosnącą liczby ludności i liczbę fabryk – wynika z raportu.

W 2019 roku zużycie krajowe wyniosło 1222 MW, a Ministerstwo Energii i Kopalń Laosu podało, że w latach 2020-2025 zużycie ma wzrosnąć do 1800 MW.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *