PKB Chin w 2020 roku

Produkt krajowy brutto (PKB) Chin w 2020 roku wzrósł o 2,3 procent w stosunku do roku ubiegłego, przekraczając próg 100 bilionów juanów (15,42 biliona dolarów amerykańskich).

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Pekinie Ning Jizhe, szef National Bureau of Statistics (NBS), przedstawił sytuację chińskiej gospodarki w 2020 roku. Według danych biura pierwsze trzy kwartały minionego roku przyniosły wzrost PKB o niecały 1 procent, natomiast w czwartym kwartale odnotowano wzrost o 6,5 procent.

Zgodnie z informacjami NBS, w czwartym kwartale 2020 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 7,1 procent, przyspieszając o 1,3 punktu procentowego w porównaniu z III kwartałem.

Inwestycje w środki trwałe ulegały stopniowemu ożywieniu, wzrastając w stosunku do poprzedniego roku o 2,9 procent, wzrost odnotowały także inwestycje w branże zaawansowanych technologii, opiekę zdrowotną i edukację.

W wyniku epidemii sprzedaż detaliczna dóbr konsumpcyjnych w 2020 roku początkowo spadła, by w ostatnich miesiącach osiągnąć wzrost o 4,6 procent.

Aby złagodzić skutki pandemii, rząd wprowadził szereg środków pomocowych, w tym ulgi podatkowe czy obniżenie oprocentowania kredytów.

Gdy sytuacja w kraju została w dużej mierze opanowana, fabryki i szkoły zostały ponownie otwarte, a ośrodki turystyczne powróciły do ​​zwykłej aktywności. Dzięki temu krajowa działalność gospodarcza stale się poprawia, na stabilnym poziomie pozostaje także zatrudnienie

Pomimo pozytywnych wyników NBS ostrzega, że nadal istnieje ryzyko związane z pandemią. Kraj będzie monitorować bieżącą sytuację i trzymać rękę na pulsie zmiennej i niestabilnej sytuacji gospodarczej.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *