Przyjaźń chińsko-afrykańska jeszcze silniejsza

Chińska Rada Stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedzieli, że pandemia COVID-19 zacieśniła stosunki chińsko-afrykańskie, wzmacniając je jeszcze bardziej.

„Z naszą wspólną tożsamością Chiny i Afryka są odpowiedzialne za wspieranie interesów krajów rozwijających się”, powiedział Wang w wywiadzie dla Xinhua News Agency i China Media Group.

Solidarność i wspólna walka z pandemią wzmocniły tradycję wzajemnej pomocy

Chiny wysłały zespoły medyczne, zapewniły niezbędne środki e i współpracowały z Afryką nad szczepionkami.

Chiny i Afryka zintensyfikowały realizację działań w związku ze szczytem Pekińskiego Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC), przy czym inicjatywa w zakresie opieki zdrowotnej ma najwyższy priorytet, powiedział Wang dodając, że Chiny zapewniły umorzenie nieoprocentowanych pożyczek dla 15 krajów afrykańskich.

Dwadzieścia lat temu FOCAC wkroczyło w nową erę wszechstronnej współpracy między Chinami a Afryką. Dziś stało się nowym modelem przyjaźni i współpracy krajów rozwijających się.

„Wspólnie opracowaliśmy i wdrożyliśmy 10 planów współpracy i osiem głównych inicjatyw. Z pomocą Chin zbudowano w Afryce ponad 6000 km linii kolejowych, 6000 km dróg, prawie 20 portów i ponad 80 dużych elektrowni. Dwukierunkowy handel wzrósł 20-krotnie, a bezpośrednie inwestycje Chin w Afryce 100-krotnie. Rozszerzyliśmy współpracę z Afryką w nowych formach działalności gospodarczej, takich jak gospodarka cyfrowa, inteligentne miasto, czysta energia i 5G, przyczyniając się w ten sposób do wysokiej jakości rozwoju współpracy „Belt and Road” między obiema stronami”, powiedział.

W kolejnych etapach Chiny będą współpracować z Afryką w trzech priorytetowych obszarach: szczepień, ożywienia gospodarczego i rozwoju transformacyjnego.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *