Eko-miasto Tianjin

Chińsko-singapurskie eko-miasto Tianjin ma łączną powierzchnię 30 km2 i jest zaplanowane na 350 000 mieszkańców. Plan generalny dla eko-miasta został opracowany wspólnie przez Chińską Akademię Planowania i Projektowania Miast, Instytut Planowania i Projektowania Miast w Tianjin oraz zespół planistów z Singapuru, pod kierownictwem Urzędu Rozwoju Miast (URA). Zachowuje on równowagę pomiędzy społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi potrzebami miasta.

W ostatnich latach kompleks przyciągnął blisko 4000 inwestorów.

Miasto ma się stać wizytówką nowej polityki przestrzennej Chin, całkowicie zmieniając podejście do urbanizacji. W ramach projektu rozpoczętego w 2007 roku będącego wynikiem współpracy między Singapurem i Chinami, władze chcą pokazać, że da się budować zarówno gęsto, wysoko, jak i ekologicznie.

Tianjin jako model innowacyjnego miasta jest oparty na koncepcji „trzech harmonii” i „trzech możliwości”. Do pierwszej trójcy zaliczać się ma harmonijne współżycie społeczne, gospodarcza prężność oraz poszanowanie środowiska. Ponadto mieszkania w Eko-mieście mają być dostępne dla szerokiego grona obywateli, także klasy średniej.

Oczywiście, nie jest to jedyny tego typu projekt na świecie, podobne wizje pojawiają się na Bliskim Wschodzie – Masdar w Abu Zabi – i w Europie z portugalską Planit Valley. Mimo to, Tianjin jest największy i najbardziej ambitny.


BRInfo

Komentarze do “Eko-miasto Tianjin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *