Chińska literatura na świecie

Czytelnicy z całego świata coraz częściej sięgają po chińską literaturę. Dotychczas Chiny wyeksportowały ponad 10 000 e-booków, a ilość subskrypcji stron internetowych i użytkowników aplikacji, pobieranych przez zagranicznych czytelników przekroczyła 100 milionów. Liczba ta stale rośnie.

Qidian International (znana również jako Webnovel), internetowa platforma powieściowa w Chinach, ma w sumie 54 miliony odwiedzających na całym świecie, z około 1300 uruchomionymi tłumaczeniami, w tym 860 w języku angielskim.

COL Digital Publishing Group Co., Ltd. (COL, 300364.SZ), wiodąca cyfrowa instytucja wydawnicza w Chinach odnotowała, że ​​łączna liczba zagranicznych czytelników w 2020 roku osiągnęła 30 milionów.

Qidian International jest międzynarodową stroną internetową i aplikację mobilną, powstałą w 2017 roku w ramach ekspansji na międzynarodowy rynek czytelnictwa online. Ta ekspansja ma na celu wykorzystanie sukcesu China Reading (chińskiej platformy czytelniczej) i wzrostu chińskiego rynku literatury online. Qidian International zapewnia zagranicznym czytelnikom dostęp do biblioteki China Reading zawierającej ponad 8 milionów dzieł literackich online, z ponad 200 gatunkami literackimi.

Literatura chińska liczy ponad 2,5 tys. lat i jest jedną z największych na świecie, zarówno jeśli chodzi o długotrwałość, jak i o rozmiary pozostawionej spuścizny. Tradycja ta kształtowała się w okresie Wschodniej Dynastii Zhou (1046–256 p.n.e.), kiedy to spisane zostały pierwsze wielkie dzieła chińskiego piśmiennictwa – poezja anonimowa oraz proza historyczna (kroniki)

Literatura chińska odcisnęła silne piętno na literaturze krajów sąsiednich, m.in. japońskiej, koreańskiej i wietnamskiej. Na Zachodzie przez wieki pozostawała kompletnie nieznana, zaczęto się nią interesować wraz z powstaniem i rozwojem sinologii w okresie wielkich odkryć geograficznych i z postępami misji jezuickiej w Chinach w XVII wieku.

W wiekach XIX i XX zaczęto na dużą skalę tłumaczyć na języki europejskie chińską klasykę, a następnie współczesną literaturę. Ukoronowaniem tego zainteresowania stała się w 2000 roku pierwsza Literacka Nagroda Nobla przyznana Chińczykowi, którą otrzymał Gao Xingjian. W roku 2012 laureatem tejże nagrody został drugi Chińczyk – Mo Yan.

Główną organizacją zrzeszającą pisarzy w Chinach jest Stowarzyszenie Pisarzy Chińskich, założone w 1949, a pod obecną nazwą funkcjonujące od 1953.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *