20-sto lecie Szanghajskiej Organizacji Współpracy

Radca stanu i minister spraw zagranicznych Chin, Wang Yi uczestniczył online w uroczystości z okazji 20-stolecia Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW).

Minister przedstawił czterotorową propozycję, dotyczącą przyszłego rozwoju SOW – ustanowienie nowego paradygmatu społeczności ze wspólną przyszłością, uwolnienie nowych motorów wzrostu dla współpracy, promowanie wymiany doświadczeń i przejmowanie nowych obowiązków globalnego zarządzani.

Wang zaapelował także o kontynuację i wzmocnienie współpracy w walce z pandemią COVID-19 i podjęcie wspólnych wysiłków, w celu rozprawienia się z „trzema siłami zła” terroryzmem, ekstremizmem i separatyzmem.

„Powinniśmy przyspieszyć dostosowanie Inicjatywy Pasa i Szlaku do strategii rozwoju krajów S0W i inicjatyw współpracy regionalnej oraz zacieśnić współpracę w dziedzinach zaawansowanych technologii, takich jak gospodarka cyfrowa i sztuczna inteligencja” – powiedział.

Jeśli chodzi o wymianę kulturalną, Wang wyraził nadzieję, na rozwój w takich sektorach jak młodzież, think tanki i media.

Szanghajska Organizacja Współpracy została powołana 15 czerwca 2001 przez Rosję, Chińską Republikę Ludową, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan (istniejącą od 1996 roku tzw. Szanghajską Piątkę). W 2001 roku dołączył do niej Uzbekistan, natomiast w 2017 roku szeregi organizacji zasiliły Indie i Pakistan.

Członkowie SOW łączą siły w celu zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymania stabilności w rozległym regionie euroazjatyckim. Misją organizacji jest przeciwdziałanie pojawiającym się wyzwaniom i zagrożeniom oraz wzmocnienia handlu i współpracy kulturalnej i humanitarnej.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *