Chongqing zaprasza

Najważniejsze miasto w zachodnich Chinach i motor gospodarczy górnego Jangcy, Chongqing jest ogromnym i fascynującym miejscem.

Brak najwyższej klasy zabytków miasto nadrabia fantastycznym jedzeniem i wyjątkową geografią: połączenie stromych wzgórz u zbiegu rzek Jangcy i Jialing jest preludium do jeszcze wspanialszej scenerii Trzech Przełomów w dole rzeki.

Chongqing jest właściwie gminą administracyjną, jedną z czterech w Chinach (pozostałe to Pekin, Szanghaj i Tianjin). Oprócz tego, że słynie z pikantnego jedzenia, Chongqing jest również znany z gigantycznych drapaczy chmur i pięknych widoków wzdłuż rzek Jangcy i Jialing. Jest to centralny ośrodek gospodarczy i transportowy w środkowych Chinach, oferujący szeroki wachlarz atrakcji.

Miasto mgieł

Chongqing ma wilgotny klimat subtropikalny i przez większość roku doświadcza bardzo wysokiej wilgotności względnej, we wszystkich miesiącach powyżej 75%. Znany jako jeden z „trzech pieców” rzeki Jangcy, wraz z Wuhan i Nanjing, jego lata są długie i należą do najgorętszych i najbardziej wilgotnych w Chinach, z temperaturami od 33 do 34 ° C. Zimy są tu krótkie i łagodne, ale wilgotne i zachmurzone. Położenie miasta w Kotlinie Syczuańskiej powoduje, że ma jedną z najniższych rocznych sum nasłonecznienia w kraju, tylko 1055 godzin. To mniej niż w większości północnej Europy; miesięczny procent możliwego nasłonecznienia w mieście waha się od zaledwie 8% w grudniu i styczniu do 48% w sierpniu,

Położenie między rzeką Yangzte a rzeką Jialing, powoduje powstawanie nadmiaru pary wodnej, która wytrąca się w postaci mgły, gdy temperatura zmienia się w ciągu dnia i nocy. W ciągu roku jest tu zwykle ponad 100 mglistych dni.

Podczas drugiej wojny chińsko-japońskiej, ta wyjątkowa pogoda prawdopodobnie odegrała rolę w ochronie miasta przed najazdem Cesarskiej Armii Japonii.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

W Chongqing znajduje się wiele znanych atrakcji turystycznych, takich jak Pomnik Wyzwolenia Ludu, Chaotianmen, jaskinia Hongya, Trzy wąwozy, czy Rzeźby naskalne Dazu, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego.  Jedną z najbardziej znanych atrakcji są Trzy Wąwozy, wąwóz Qutang, wąwóz Wu i wąwóz Xiling. Piękna sceneria po obu stronach rzeki przyciąga zarówno lokalnych turystów chińskich, jak i turystów z całego świata.

Miasto słynie z organizowania corocznych warsztatów dla mieszkających tu cudzoziemców, podczas których rodowici mieszkańcy Chongqing pokazują lokalną kulturę, kuchnię i muzykę, a cudzoziemcy mogą nauczyć się między innymi technik przyrządzania tradycyjnych potraw i zapoznać się z niematerialnym dziedzictwem kulturowym Chin, którego elementy można tu spotkać na każdym kroku. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wycinanki z Yanxin. Wycinanie papieru to jedna z najstarszych i najpopularniejszych sztuk ludowych w Chinach. Geograficznie można ją podzielić na styl południowy i północny. Styl południowy, reprezentowany przez dzieła z Yangzhou w prowincji Jiangsu i Yueqing w prowincji Zhejiang, charakteryzuje się pomysłowymi i pięknymi wzorami, wykwintną rzeźbą i ciekawymi kształtami. Styl północny, głównie z Yuxian i Fengning w prowincji Hebei, najlepiej reprezentowany przez dzieła z północnego Shaanxi, charakteryzuje się przerysowanymi kształtami, wigorem, żywymi przedstawieniami i różnorodnymi wzorami.

W tegorocznych warsztatach dla obcokrajowców wzięło udział ponad 1200 obcokrajowców.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *