Stosunki międzynarodowe. Serbia – Chiny

Ostatnie dni maja upłynęły pod znakiem spotkań dyplomatycznych na linii Europa – Chiny.

Państwo środka gościło ministrów spraw zagranicznych czterech krajów: Polski, Serbii, Irlandii i Węgier.

Przedmiotem rozmów była agenda stosunków międzynarodowych, przyszłość Inicjatywy „17 + 1”, czy perspektywy współpracy UE–Chiny.

Dla serbskiego ministra Nikola Selakovića była to pierwsza wizyta w Guizhou i był pod wielkim wrażeniem rozwoju prowincji. Chiny były pierwszym krajem azjatyckim, który minister odwiedził po objęciu nowego stanowiska ministra spraw zagranicznych.

W rozmowie z Wang Yi, chińskim ministrem spraw zagranicznych, Selaković podkreślił, że Serbia i Chiny są „żelaznymi” przyjaciółmi i wszechstronnymi partnerami strategicznymi. Historyczna wizyta przywódcy Xi w Serbii w 2016 r. wprowadziła stosunki dwustronne na nowy etap rozwoju. Serbia docenia silne poparcie Chin w zakresie suwerenności narodowej i integracji terytorialnej. Przyjaźń serbsko-chińska nie jest ani wyborem doraźnym, ani dyplomatyczną retoryką. Przekłada się na praktyczną współpracę, która przynosi korzyści obu narodom. Oba kraje połączyły się w walce z pandemią. Serbia doceni i na zawsze zapamięta chińskie zaopatrzenie medyczne i szczepionki. Strona serbska ma nadzieję na dalsze pogłębienie współpracy w zakresie wspólnej produkcji szczepionek.

Mówiąc o swojej pierwszej wizycie w Guizhou w południowo-zachodnich Chinach, serbski minister powiedział, że był podekscytowany i pod wrażeniem długiej historii, pięknych krajobrazów i rozwoju gospodarczego prowincji.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *