Jak będzie wyglądała produkcja w Chinach w ciągu najbliższych pięciu lat?

Chiny wyznaczyły sobie strategiczne cele, aby w latach 2021 – 2025 stać się światową potęgą produkcyjną.

Dzięki najbardziej wszechstronnym systemom przemysłowym na świecie, z coraz lepszą jakością i wysokiej klasy produktom, przejście od „made in China” do „designed in China” nabiera rozpędu.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, minister Xiao Yaqing z Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) powiedział, że Chiny przyspieszą proces industrializacji i informatyzacji. Zapewnił, że dzięki pięcioletnim wysiłkom kraj rozwinie się w globalną potęgę produkcyjną”.

Konkurencyjność

Chiński sektor produkcyjny od 2010 roku jest na światowym szczycie, a pozycja Chin jako kraju produkcyjnego w ostatnim czasie jeszcze się wzmocniła.

Od roku 20212 wartość dodana chińskiego sektora produkcyjnego wzrosła z 16,98 bln juanów (około 2,63 bln USD) do 26,6 bln juanów w 2020 r. Liczba ta daje chińskim producentom 30-procentowy udział w globalnej wartości dodanej.

Chiny mogą również pochwalić się najbardziej kompleksowym systemem przemysłowym na świecie z 41 głównymi kategoriami przemysłowymi. Ponad 40 procent produktów wytwarzanych w Chinach plasuje się na szczycie świata wśród 500 głównych towarów przemysłowych.

Na globalne pole gry wchodzi coraz więcej kluczowych branż, w tym nowe pojazdy energetyczne (NEV) i sprzęt fotowoltaiczny czy urządzenia telekomunikacyjne.

Modernizacja przemysłu

Główny inżynier MIIT, Tian Yulong, podczas konferencji powiedział, że nastąpią znaczące przełomy w kluczowych sektorach skupiających się na technologii informacyjnej nowej generacji, nowej energii i wysokiej klasy sprzęcie.

Podkreślił, że w tradycyjnych gałęziach przemysłu, takich jak inżynieria, materiały budowlane i sektor chemiczny, ministerstwo będzie wspierać rozwój technologii by solidnie budować łańcuch przemysłowy.

Minister Xiao dodał, że przejście na gospodarkę niskoemisyjną zakończy się w ciągu najbliższych pięciu lat. Osiągnięcie celów węglowych to trudne zadanie dla sektora przemysłowego, ale także duża szansa– powiedział.

Do końca sierpnia sprzedaż chińskich pojazdów NEV przekroczyła siedem milionów, co stanowi około połowy całkowitej sprzedaży na świecie i zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu.

Gospodarka cyfrowa

Przechodzenie chińskich firm produkcyjnych na cyfryzację to „obowiązkowy kurs” w stronę rozwoju.  MIIT deklaruje wsparcie transformacji cyfrowej i rozwoju 5G w całym sektorze.

Obecnie dynamika rozwoju gospodarki cyfrowej jest bardzo wysoka, pojawiają się nowe formy biznesowe i nowe modele. Zapewni to silne wsparcie wzrostu dla przemysłu wytwórczego.

Również budowa nowych form infrastruktury cyfrowej i rozwój wschodzących branż, takich jak sztuczna inteligencja, big data i przetwarzanie w chmurze, będą przebiegać szybciej.

Powołując się na szybszy rozwój krajowej branży 5G, Zhao Zhiguo, dyrektor biura zarządzania cyberbezpieczeństwem z MIIT powiedział, że dostawy sprzętu 5G lokalnych marek i możliwości projektowania chipów w Chinach mają wiodące zalety globalnie.

Mówiąc o przyszłości skupiającej się na 5G Zhao powiedział, że ministerstwo rozszerzy scenariusze zastosowań dla trzech kluczowych sektorów, w tym nowych form wykorzystania informacji, gospodarki realnej i usług publicznych.

Liczba połączeń terminalowych 5G w Chinach wynosi obecnie ponad 400 milionów, zajmując pierwsze miejsce na świecie. Stacje bazowe 5G stanowią ponad 70 procent globalnej całości. Rozwój 5G w Chinach poczynił pozytywne postępy, powiedział Xiao na zakończenie briefingu.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *