Droga Chin do zrównoważonego transportu — innowacje i globalna współpraca (2012-2021)

Chiny znajdują się dziś w światowej czołówce pod względem skali kompleksowej infrastruktury transportowej, a sektor ten nadal prężnie się rozwija.

Kraj zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem łącznej długości linii kolei dużych prędkości, dróg ekspresowych, żeglownych śródlądowych dróg wodnych oraz obsługujących miejskie linie tranzytowe. Zajmuje również pierwsze miejsce pod względem liczby miejsc do cumowania w portach przybrzeżnych statków klasy 10 000 ton lub większej, a także połączeń żeglugi morskiej.

Chiny są obecnie jednym z krajów o największym ruchu transportowym na świecie.

Obroty transportu pasażerskiego i towarowego, a także przepustowość ładunków portowych oraz wielkość działalności usług pocztowych i kurierskich zajmują jedno z pierwszych miejsc w globalnych rankingach.

Państwo Środka jest również światowym liderem w dziedzinie technologii nastawionej na budowę mostów i tuneli przez morze, kanałów głębinowych i zautomatyzowanych terminali kontenerowych. W ostatniej dekadzie ukończono szereg mega projektów, w tym most Hongkong-Zhuhai-Makao, kolej dużych prędkości Pekin-Zhangjiakou, zautomatyzowany terminal kontenerowy w porcie Yangshan w Szanghaju oraz międzynarodowy port lotniczy Pekin-Daxing.

Ciągły rozwój gwarancją sukcesu

Rozległe sieci chińskich autostrad i linii kolejowych są stale rozbudowywane, a szybkie pociągi, gigantyczne statki i lotnictwo łączą dziś więcej miejsc niż kiedykolwiek, w tym te, które wcześniej były niedostępne.

10 listopada 2017 r. samolot C919, chiński samolot pasażerski krajowej produkcji, wystartował z międzynarodowego lotniska Shanghai Pudong. Jest to pierwszy w Chinach cywilny samolot linii magistralnej, zaprojektowany zgodnie z najnowszymi międzynarodowymi normami oraz całkowicie niezależnymi prawami własności intelektualnej.

Chiny dążą do zapewnienia jeszcze lepszych usług transportu pasażerskiego i towarowego oraz przekształcają swój duży sektor transportowy w silny, stabilny i samodzielny.

Globalna współpraca dla budowania lepszego i bardziej zamożnego świata

Świat staje się coraz bardziej współzależny, a wszystkie narody powinny wspólnie patrzeć w przyszłość. Obecnie pociągi towarowe Chiny-Europa docierają do 23 krajów europejskich. Chiny nawiązały międzynarodową współpracę w transporcie drogowym z 19 krajami, przy czym międzynarodowe szlaki transportu morskiego łączą ponad 100 krajów. Cywilne trasy lotnicze docierają do 64 krajów. Chiny również aktywnie uczestniczą w globalnym zarządzaniu transportem i są stroną blisko 120 wielostronnych umów transportowych.

Koncentrując się na współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, Chiny dążą do zintegrowanej łączności lądowej, morskiej, powietrznej i cybernetycznej oraz harmonizacji powiązanych polityk, zasad i standardów, aby ułatwić transport międzynarodowy.

Kierując się wizją budowania społeczności ze wspólną przyszłością dla ludzkości, Chiny będą nadal wdrażać Agendę ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz wzmacniać wymianę międzynarodową i współpracę w dziedzinie transportu. Chiny deklarują chęć współpracy ze wszystkimi innymi krajami, aby wzmocnić globalną łączność i stworzyć silniejszą więź międzyludzką, tym samym wnosząc większy wkład w budowanie lepszego i bardziej zamożnego świata.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *