Likiery TingHua. Nowy wymiar smaku

Producent likierów TingHua, z siedzibą w mieście Yibin w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, wprowadził na rynek swój nowy produkt TingHua baijiu (rodzaj chińskiego likieru), który charakteryzuje się wyjątkowym, pięciostopniowym doświadczeniem degustacyjnym.

Według Zhanga Xuefenga, prezesa Qinghai Spring Medicinal Resources Technology Co., Ltd. (Qinghai Spring) i głównego projektanta TingHua baijiu, trunek stanowi przełom w tradycyjnej chińskiej technice wytwarzania alkoholu, poprawiając zarówno smak, jak i jakość picia.

Standardowa, trzyetapowa degustacja baijiu (wygląd, zapach i smak) została wzbogacona o kolejne dwa etapy: słuchania i palenia. Przygotowano również specjalnie zaprojektowane zestawy do wina, aby wprowadzić konsumentów w wielozmysłowe doznania.

„Możesz stwierdzić, czy baijiu jest dobre, słuchając go”, powiedział Zhang, wyjaśniając, że w starożytnych Chinach ludzie, którzy produkowali baijiu, słuchali dźwięku pękających bąbelków, aby ocenić, czy trunek jest dobrze uwarzony.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *