Globalna współpraca kluczem dla ochrony praw człowieka w czasach cyfrowych

W środę w Pekinie rozpoczęło się Forum Globalnego Zarządzania Prawami Człowieka. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników z blisko 100 krajów i organizacji międzynarodowych.

Eksperci byli zgodni, że rozwój technologii cyfrowej niesie ze sobą zarówno możliwości, jak i wyzwania w zakresie ochrony praw człowieka, co wymaga dalszej globalnej współpracy.

Sprawa ochrony praw człowieka może skorzystać na postępie technologicznym. „Technologia cyfrowa może pomóc nam uzyskać dostęp do różnych punktów widzenia” – powiedział Zoon Ahmed Khan, badacz z Center for China and Globalization. „Można To wykorzystać do promowania naszej wzajemnej wiedzy i budowania konsensusu”.

Według Liu Huawena, wiceprezesa Wydziału Prawa Uniwersytetu Chińskiej Akademii Chin, Chiny wykorzystały rolę technologii cyfrowej do zapewnienia ochrony praw człowieka w różnych dziedzinach, w tym między innymi w ograniczaniu ubóstwa, edukacji, opiece zdrowotnej i wymiarze sprawiedliwości.

„Szybka transformacja cyfrowa, w tym postępy w sztucznej inteligencji, przekształca nasz świat, często wyprzedzając ustanowienie niezbędnych zabezpieczeń praw człowieka przez organy regulacyjne” – powiedziała Veronica Birga, szefowa personelu w Biurze Komisarza Narodów Zjednoczonych.

Obserwacje Birgi zostały powtórzone przez uczonych zarówno z Chin, jak i z zagranicy, którzy zwrócili uwagę, że postęp technologiczny może również stwarzać nowe zagrożenia dla praw człowieka.

Prawa ludzi do prywatności i równości zostały zakwestionowane przez technologię cyfrową, powiedział Shi Anbin, profesor w Szkole Dziennikarstwa i Komunikacji Uniwersytetu Tsinghua, dodając, że takie problemy nie ograniczają się do jednego kraju, ale dotyczą całego świata.

Według Noor Aziah Mohd Awal, wiceprzewodniczącej Malezyjskiej Komisji Praw Człowieka, Internet może pomóc ludziom w uzyskiwaniu informacji bez ograniczeń, ale czasami może być wykorzystywany do szerzenia mowy nienawiści i zniesławienia, co podważa ochronę praw człowieka. Zauważyła, że szczególnie narażone na wykorzystywanie w Internecie są dzieci i należy je chronić przed krzywdą, jaką ono wyrządza.

Aby poradzić sobie z negatywnym wpływem technologii cyfrowej na prawa człowieka, Chiny przyjęły podejście skoncentrowane na ludziach i oparte na prawie, powiedział Ma Changshan, dziekan Instytutu Badań nad Praworządnością Cyfrową na Uniwersytecie Nauk Politycznych w Chinach Wschodnich.

Ma Changshan podkreśliła także konieczność zbudowania „społeczności cywilizacji cyfrowej”, w celu wykorzystania siły ze wszystkich krajów na całym świecie, aby stawić czoła przyszłym wyzwaniom stojącym przed globalnym zarządzaniem prawami człowieka. Forum, współorganizowane przez Biuro Informacyjne Rady Państwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Chińską Agencję ds. Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju, ma temat „Równość, współpraca i rozwój: 30. rocznica deklaracji wiedeńskiej i programu działania oraz praw człowieka na świecie”.


Belt and Road Portal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *