Arcydzieła hiszpańskiej architektury w Pekinie

Od niedawna w Pekinie można podziwiać światowej sławy arcydzieła hiszpańskiej architektury, takie jak Sagrada Familia, Casa Vicens czy Casa Batllo.

Wszystkie te klasyczne skarby architektury zostały zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego, hiszpańskiego architekta czczonego jako największy przedstawiciel katalońskiego modernizmu. Siedem jego dzieł zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym roku przypada 50. rocznica nawiązania chińsko-hiszpańskich stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji mieszczące się w Pekinie Meet You Museum, we współpracy z hiszpańskim biurem turystycznym Reus, zorganizowało „wystawę objazdową”.

Wystawa tematyczna „Poznaj Gaudiego: świat sztuki utalentowanego architekta” zadebiutowała w Szanghaju w marcu. Do Pekinu trafiła 29 lipca i potrwa do listopada.

„Mamy nadzieję, że wydarzenie to zbuduje pomost wymiany kulturalnej i turystycznej między Chinami a Hiszpanią, a Gaudi zainspiruje chińskich architektów i artystów, a także gości do poznania Hiszpanii” – powiedział Sun Xiaobing, zastępca dyrektora Art Exhibitions China.

Przy wsparciu dziewięciu hiszpańskich organizacji zajmujących się ochroną dziedzictwa, wystawa stanowi kompleksowy przegląd osobistych doświadczeń i kariery Gaudiego, prezentując ponad 200 eksponatów.

Eksponaty, w tym narzędzia używane przez Gaudiego w projektowaniu architektonicznym, jego twórcze inspiracje oraz historyczne zdjęcia, filmy i rysunki projektowe jego budynków, zostały pokazane chińskiej publiczności po raz pierwszy.

„W przeciwieństwie do obrazów, dzieła architektoniczne nie mogą być umieszczone w hali wystawowej” – powiedział Li Liyang, przedstawiciel zespołu kuratorskiego wystawy.

Li dodał, że pokaz czerpie z wielu elementów architektury Gaudiego i prowadzi widzów do stopniowego poznawania jego dzieł na każdym etapie tworzenia, poprzez różne układy ekspozycji, ustawienia scen, dane wideo oraz genialne wykorzystanie światła i cienia.

Według Zhenga Xiuquana, zastępcy dyrektora generalnego China Arts and Entertainment Group Ltd., od 2021 roku Meet You Museum zapewnia chińskiej publiczności bogate światowe doświadczenia kulturalne i artystyczne poprzez wystawy, salony artystyczne, wydarzenia kulturalne i kreatywne produkty oraz inicjatywy badawcze i edukacyjne.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *