Specjalna strefa ekonomiczna Rashakai w Pakistanie

Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) Rashakai w północno-zachodniej prowincji Khyber Pakhtunkhwa w Pakistanie, to przełomowy projekt współpracy przemysłowej między Chinami a Pakistanem, powiedział Sawal Nazir, minister ds. Korytarza Ekonomicznego Chiny-Pakistan (CPEC).

„Przyczyni się to nie tylko do rozwoju społeczno-gospodarczego prowincji, ale całego Pakistanu” – powiedział minister.

Rashakai, utworzona w ramach CPEC, została strategicznie rozwinięta pod względem handlu i łączności.

Przynosi bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Pakistanie i potencjalnie może pomóc w zwiększeniu aktywności handlowej w tym kraju poprzez otwarcie szlaków handlowych dla Afganistanu i krajów Azji Środkowej, dodał Nazir.

Minister powiedział, że projekt jest również ważny dla unowocześnienia technologicznego lokalnego przemysłu, dodając, że zapewni okazję do poznania najlepszych praktyk od międzynarodowych przedsiębiorstw.

Javed Khattak, dyrektor generalny KP Economic Zones Development and Management Company, powiedział, że Rashakai jest bardzo ważna, ponieważ powstaje w prowincji stojącej przed poważnymi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem i klęskami żywiołowymi.

Khattak dodał, że projekt przyniesie znaczącą zmianę w zakresie generowania zasobów ludzkich, możliwości dla rynku pracy i rozwoju gospodarczego.

Rozpoczęty w 2013 roku CPEC, flagowy projekt proponowanej przez Chiny inicjatywy Belt and Road, jest korytarzem łączącym port Gwadar w południowo-zachodnim Pakistanie z Kaszgarem w regionie autonomicznym Xinjiang Uygur w północno-zachodnich Chinach, który podkreśla współpracę w zakresie energii, transportu i przemysłu.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *