Współpraca Chin i Chorwacji w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku

Farma wiatrowa Senj, projekt Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), jest przykładem korzystnej dla obu stron współpracy między Chorwacją a Chinami, powiedział Luci Veljacic, menadżer Grupy Company w południowej Chorwacji.

Według Veljacica farma wiatrowa Senj to projekt cenny i ważny nie tylko dla okręgu Lika-Senj, ale także dla całej Chorwacji, ponieważ może przyczynić się do zwiększenia całkowitej rocznej produkcji energii elektrycznej z czystych i odnawialnych źródeł i zmniejszyć import energii elektrycznej.

Pomimo wielu niesprzyjających warunków, w tym niezwykle złożonego terenu górskiego, pandemii COVID-19, śniegu, silnych wiatrów i burz podczas budowy, farma wiatrowa Senj, której wykonawcą była chińska spółka Norinco International Cooperative Ltd. (Norinco International), została ukończona terminowo.

Grupa Company jest jednym z ponad 70 wykonawców z całej Chorwacji biorących udział w budowie. Przy dziennej rotacji około 300 pracowników ponad połowa pochodziła z Chorwacji, a większość z nich z lokalnego powiatu Lika-Senj.

Co więcej, udział w projekcie sprawił, że wiele chorwackich firm zyskało szerokie doświadczenie zawodowe, co z pewnością zwiększy ich konkurencyjność na rynku UE, nie tylko w Chorwacji, powiedział Veljacic.

Veljacic pochwalił „wyjątkową” współpracę ze stroną chińską podczas procesu budowy.

„Współpraca ze wszystkimi chińskimi firmami i pracownikami projektu farmy wiatrowej Senj układała się wyjątkowo, zarówno profesjonalnie, jak i przyjaźnie” – powiedziała, zauważając, że pomimo bariery językowej „udało nam się komunikować, negocjować, rozwiązywać codzienne problemy i wykonywać pracę bezpiecznie.”

 „Podczas projektu znaleźliśmy także czas na kontakty towarzyskie, poznanie kultur obu krajów… rozmawialiśmy o historii, muzyce, edukacji, zwyczajach i tym podobnych” – dodał.

Farma wiatrowa Senj, zlokalizowana na wybrzeżu Adriatyku została uruchomiona w grudniu 2021 r. i produkuje rocznie około 530 milionów kilowatogodzin (kWh) zielonej energii elektrycznej, zmniejszając emisję dwutlenku węgla w Chorwacji o około 460 000 ton rocznie.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *