BRI zapewnia krajom partnerskim ogromne możliwości

Owoc granatu, sprowadzony do Chin ponad 2000 lat temu z Azji Środkowej, stał się wizytówką wolnego handlu napędzanego przez pradawny Jedwabny Szlak.

Dziś podniebienia Chińczyków podbija odmiana granatów sprowadzana z Azerbejdżanu.

Podczas 7. Międzynarodowej Wystawy Jedwabnego Szlaku (BRI), która zakończyła się w poniedziałek, swój debiut miały sok i wino z granatów z Azerbejdżanu.

„Mamy nadzieję wykorzystać targi jako okazję do nawiązania długoterminowej współpracy z chińskimi dystrybutorami” – powiedział Teymur Nadiroghlu, przedstawiciel handlowy w Ambasadzie Republiki Azerbejdżanu w Chinach.

Podkreślając, że oba kraje od dawna współpracują w dziedzinie budownictwa, energetyki, logistyki i turystyki, Nadiroghlu stwierdził, że istnieje ogromne pole do wzrostu sprzedaży azerbejdżańskiej żywności i napojów na rynku chińskim w przyszłości.

W poprzednich sześciu edycjach Międzynarodowej Wystawy Jedwabnego Szlaku wzięło udział ponad 10 000 zagranicznych wystawców z ponad 190 krajów, a łączna wartość podpisanych kontraktów na zagraniczne projekty inwestycyjne przekroczyła 45,3 miliarda dolarów.

Rola targów jako platformy dla krajów partnerskich BRI umożliwiającej wykorzystanie ogromnego, stale rozwijającego się rynku chińskiego staje się coraz bardziej widoczna.

Podczas dyskusji przy okrągłym stole Mirzahmedov Bobirjon Batirovich, prezes Uzbecko-Chińskiego Stowarzyszenia Rozwoju Handlu Zagranicznego i Inwestycji powiedział, że chociaż Uzbekistan położony jest w głębi Eurazji, wolumen handlu między Uzbekistanem a Chinami przekroczył 9 miliardów dolarów amerykańskich w 2022 r., właśnie dzięki BRI.

Tymczasem podczas tegorocznego Szczytu Chiny-Azja Środkowa oficjalnie rozpoczęto budowę projektu nabrzeża w Kazachstanie, zgodnie z umową podpisaną pomiędzy Międzynarodowym Parkiem Handlu i Logistyki w Xi’an a kazachstańską grupą kolei narodowych.

Niedawno obie strony były świadkami inauguracji terminalu logistycznego w Ałmacie, który ma zwiększyć zdolność operacyjną pociągów towarowych Chiny–Europa.

„Praktyka wspólnego budowania BRI pokazuje, że łącząc kontynent euroazjatycki szlakami lądowymi i morskimi, obszar śródlądowy nie jest już niziną gospodarczą, ale wiodącą siłą napędową rozwoju” – zauważył Wang Fan, rektor Uniwersytetu Spraw Zagranicznych.

Mao Xuzhi, wiceprezes Hitachi Energy China powiedział, że możliwości rynkowe oferowane przez BRI i globalną transformację energetyczną spowodowały, że zakład produkcyjny Hitachi Energy w Xi’an stał się największą na świecie bazą produkcyjną kondensatorów mocy, a jej produkty są obecnie eksportowane do Europy, Stanów Zjednoczonych, Oceanii i Afryki, co dodatkowo zwiększyło zaufanie firmy do rynku chińskiego.

Davit Mkhitaryan, wiceprezes Ormiańsko-Chińskiego Centrum Partnerstwa powiedział, że centrum podpisało protokoły ustaleń w sprawie strategicznej współpracy z 57 chińskimi agencjami rządowymi, stowarzyszeniami i organizacjami gospodarczymi i handlowymi, a 28 projektów współpracy jest już w toku.

„Od czasu uczestnictwa w BRI wolumen handlu między Armenią a Chinami wzrósł prawie trzykrotnie. Chiny są naszym drugim co do wielkości partnerem handlowym. Jesteśmy bardzo optymistyczni, jeśli chodzi o chiński rynek i jego potencjał rozwojowy” – powiedział Mkhitaryan.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *