Polska – Chiny. Spotkanie na szczycie

Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, spotkał się z Wangiem Yi, ministrem spraw zagranicznych Chin. 

29 maja, w Guiyang, w południowo-zachodnich Chinach, ministrowie dyskutowali na temat relacji jakie łączą oba kraje. Głównymi tematami były: przyszłość Inicjatywy „17 + 1” i perspektywy współpracy UE–Chiny. Ministrowie wymienili też opinie w kwestiach o strategicznym znaczeniu dla obu państw.

Wang powiedział, że Chiny przywiązują dużą wagę do wpływów międzynarodowych i regionalnych Polski i chętnie patrzą na relacje Chiny-Polska z perspektywy strategicznej i długofalowej. Podkreślił, że nagły wybuch epidemii, pomimo trudności nie przerwał głównego programu dyplomatycznego obu stron, ani nie zatrzymał tempa wymiany i współpracy między Polską i Chinami.

Wang zwrócił uwagę, że strona chińska przestrzega zasady wzajemnego szacunku, równości i korzyści, aby rozwijać współpracę i wprowadzać nowe treści do kompleksowego partnerstwa strategicznego.

Chiński minister zaapelował, żeby obie strony, opierając się na wzmocnieniu zapobiegania i kontroli epidemii, utrzymały wymianę na wysokim szczeblu, promowały koordynację polityki i wzmacniały współpracę w wielu dziedzinach, w tym w gospodarce i handlu, logistyce, medycynie i opiece zdrowotnej, nauce i innowacjach technologicznych, energii i gospodarce cyfrowej.

Ze swojej strony Rau powiedział, że dla Polski stosunki z Chinami mają ogromne znaczenie, a kraj liczy na utrzymanie dynamiki współpracy bilateralnej.

Minister dodał, że Polska jest gotowa jak najszybciej uruchomić szybką ścieżkę z Chinami, aby pomóc we wznowieniu wymiany personelu.

Rau podkreślił, że Polska rozumie i szanuje uzasadnione prawa i interesy Chin oraz pragnie aktywnie działać na rzecz zdrowego rozwoju stosunków UE-Chiny i współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

W dniach 29-31 maja wizytę w Chinach złożyli także szefowie MSZ Serbii, Irlandii i Węgier.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *