Wyspy Salomona – Chiny. 45 lat stosunków dyplomatycznych

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Chinami jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie Wyspy Salomona podjęły w ciągu ostatnich 45 lat od uzyskania niepodległości, powiedział premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare.

Sogavare poczynił te uwagi w wywiadzie dla agencji informacyjnej Xinhua, przed swoją oficjalną wizytą w Chinach rozpoczynającą się w niedzielę.

Jestem przekonany, że wynik mojej wizyty w Chinach będzie pozytywny. Mam nadzieję, że ta podróż jeszcze bardziej zacieśni stosunki między Wyspami Salomona a Chinami. Robimy postępy i stoimy ramię w ramię, zajmując się sprawami będącymi przedmiotem wspólnego zainteresowania obu krajów – powiedział Sogavare.

Muszę bardzo jasno powiedzieć, że jesteśmy suwerennym krajem. Z kim nawiązujemy stosunki dyplomatyczne i kogo angażujemy we współpracę techniczną, we współpracę rozwojową, to nie jest niczyja sprawa. To sprawa między Wyspami Salomona a Chinami, zauważył premier.

Sogavare powiedział, że Wyspy Salomona koncentrują się na rozwoju. Jako kraj rozwijający się, Wyspy Salomona potrzebują pomocy i nadal zwracają się ku Chinom.

Według chińskiej ambasady na Wyspach Salomona Chiny stały się największym partnerem handlowym i miejscem eksportu Wysp Salomona, a handel dwustronny w 2022 roku osiągnął 498 milionów dolarów, a eksport do Chin stanowił dwie trzecie całkowitego eksportu kraju.

Sogavare wyraził nadzieję, że oba kraje rozszerzą współpracę w różnych obszarach, w tym w handlu, technologii, zrównoważonym rozwoju i edukacji.

Zachęcał również do większej liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kraju, oferując ogromne możliwości w zakresie turystyki, rybołówstwa i rolnictwa.

Chiny podpisały umowy o partnerstwie w różnych obszarach, które mają ogromne znaczenie dla krajów wyspiarskich Pacyfiku, takich jak Wyspy Salomona, które obejmują wpływ zmian klimatycznych – powiedział.

Podczas wywiadu Sogavare wysoko ocenił współpracę między Wyspami Salomona a Chinami, zwłaszcza w sprawie projektu stadionu na Igrzyska Pacyfiku w 2023 r., który jest budowany w Honiarze z chińską pomocą.

„Kiedy wygraliśmy przetarg (na igrzyska na Pacyfiku), żadne inne narody w nas nie wierzyły. Walczyliśmy, a Chiny stały po naszej stronie i pomagały nam” – powiedział.

„Po raz pierwszy będziemy gospodarzami tego meczu. Jest to dla nas bardzo ważne. Jesteśmy krajem pokonfliktowym. Ta wielka inwestycja to nie tylko inwestycja w sport, to inwestycja w pokój i stabilność tego kraju, „podkreślił.

Dodał, że pomoc Chin dla jego kraju w organizacji igrzysk jest „czymś, co porusza serca każdego mieszkańca Wysp Salomona i wzmocniło relacje międzyludzkie”.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *