Portugalskie metro z chińskimi pociągami

W Portugalii oddano do użytku pierwszy w Unii Europejskiej pociąg metra wyprodukowany w Chinach.

Premier Portugalii Antonio Costa, który był pierwszym pasażerem nowego pociągu, z dumą podkreślił znaczącą inwestycję rządu w wysokości prawie 50 mln euro, finansowaną z unijnego funduszu odbudowy.

Costa ujawnił plany przeznaczenia dodatkowego ponad 1 miliarda euro na rozwój infrastruktury publicznej w kluczowych miastach Portugalii, takich jak Lizbona, Porto i Braga.

Portugalski Minister Środowiska i Działań Klimatycznych Duarte Cordeiro zauważył, że nowo uruchomiony pociąg metra spełnia oczekiwania społeczeństwa w zakresie wygodnego i bezpiecznego podróżowania, znacznie podnosząc wydajność sieci metra w Porto.

Pociąg metra został wyprodukowany przez chińską firmę CRRC Tangshan w ramach projektu współpracy rozpoczętego na początku 2020 r. z Porto Metro, w wyniku którego wyprodukowano 18 składów i zawarto pięcioletnią umowę na usługi konserwacyjne.

Porto, drugie co do wielkości miasto Portugalii, posiada obecnie sześć linii metra i ponad 80 stacji, które obejmują łącznie 67 km, obsługując zarówno Porto, jak i obszary podmiejskie.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *